برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل زمينه ساز خودکشي در شهر رشت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی گیلان
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: خودکشي يکي از بزرگترين مشکلات بهداشتي جوامع است که در حدود 0.4 تا 0.9 درصد تمامي مرگ ها را شامل مي شود. از عوامل مرتبط با خودکشي مي توان به بيکاري، تراکم جمعيت در محل زندگي، مشکلات عاطفي، سطح سواد، بيماريهاي رواني، نوع مذهب، جنسيت، وضعيت تاهل و سن اشاره کرد.
هدف: در اين مطالعه عوامل مرتبط با خودکشي در مراجعيت بخشهاي اورژانس سه بيمارستان عمومي دانشگاهي و خصوصي شهر رشت که اقدام به خودکشي در آنها تشخيص داده شده بود در سال 1383 مورد بررسي قرار گرفت.
روش کار: اين مطالعه به صورت مقطعي طي شش ماه اول سال 1383 انجام گرفت داده هاي بررسي از طريق مصاحبه با بيماران اقدام کننده به خودکشي و در صورت عدم همکاري و يا عدم امکان پاسخگويي به سوالات از سوي بيمار، يا همراهان آنان بدست آمد. پرسشنامه اين طرح براساس پرسشنامه استاندارد سازمان جهاني بهداشت طراحي و پس از آزمون و بررسي روايي و پايايي مورد استفاده قرار گرفت. پرسشنامه حاوي سوالات دموگرافيک و اجتماعي نظير متغيرهاي جنس، سن، شغل، سطح سواد، وضعيت تاهل، وابستگي به مواد مخدر، سابقه اقدام به خودکشي در بيمار يا خانواده علت خودکشي و همچنين محل سکونت وي بود. داده هاي مطالعه با نرم افزار SPSS و آزمون آماري chi-square با ضريب اطمينان اطمينان %95 تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: در طول بررسي 250 مورد با تشخيص اقدام به خودکشي در اورژانس بيمارستانهاي مورد نظر بستري شدند ميانگين سني موارد 26 با انحراف معيار 13 سال و شامل %59.2 زن و %40.8 مرد بودند (P<0.05) تحصيلات حدود يک سوم آنان (%30.4) زير ديپلم و %20.4 داراي مدرک ديپلم بودند. زنان خانه دار با %32.9 و دانش آموزان و دانشجويان با %20.4 بيشترين موارد اقدام به خودکشي را به خود اختصاص مي دادند. افراد مجرد %53.3 موارد را تشکيل مي دادند و %23 موارد سابقه خودکشي داشته و %19 در يکي از بستگان نزديک خود داراي سابقه خودکشي بودند. همچنين %70 ساکن شهر و %30 ساکن روستا بوده (P<0.05) و %18 آنان اعتياد به الکل يا ترک اعتياد داشته اند. در اين مطالعه اختلافات خانوادگي با %54.6، مشکلات عاطفي (عشقي) با %18.8، مشکلات اقتصادي با %8.3 و مشکلات جسمي و يا روحي درماني مزمن با %7.9 به ترتيب شايع ترين عوامل زمين ساز خودکشي را به خود اختصاص داده بودند (P<0.05).
بحث و نتيجه گيري: در اين مطالعه نسبت زنان به مردان 1.5 بود که حاکي از اقدام گسترده تر زنان به خودکشي از است بالاتر بودن نسبت مجردين به متاهلين اشاره اي به نقش حفاظتي ازدواج در مقابل خودکشي دارد. همچنين در ميان عوامل زمينه ساز خودکشي اختلاف خانوادگي و بين فردي در خانواده درصد بالايي را به خود اختصاص داده اند که نشان از ضرورت سرمايه گذاري در جهت ارتقا بهداشت رواني در ميان خانواده ها و بکارگيري روشهايي براي کسب مهارت هاي زندگي و تقويت مکانيزهاي مداخله در بحران در جامعه تحت مطالعه را نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پناهنده، ز.، و دوستدارصنایع، م. (1385). بررسی عوامل زمینه ساز خودکشی در شهر رشت. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان, 13(2 (سومین کنگره اپیدمیولوژی)), 52-52. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126392Vancouver : کپی

پناهنده زهرا، دوستدارصنایع مهرناز. بررسی عوامل زمینه ساز خودکشی در شهر رشت. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان. 1385 [cited 2021September17];13(2 (سومین کنگره اپیدمیولوژی)):52-52. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126392IEEE : کپی

پناهنده، ز.، دوستدارصنایع، م.، 1385. بررسی عوامل زمینه ساز خودکشی در شهر رشت. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان, [online] 13(2 (سومین کنگره اپیدمیولوژی)), pp.52-52. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126392. 

 
بازدید یکساله 286 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی