برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

استفاده از تکنولوژي رايانه در آموزش دانشجويان مامايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشکده پرستاری و مامایی، گروه مامایی
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: آموزش پزشکي وابسته به حضور بيمار و مشاهده و تمرين است. در بسياري از رشته ها از جمله مامايي اين منابع محدود و با مشکلاتي مانند کمبود بيمار، زمان و نياز به افزايش مهارت دانشجويان روبه رو مي باشد. در اين بررسي بر مطالعات مربوط به کاربرد رايانه و آموزش الکترونيکي در علوم پزشکي خصوصا مامايي از طريق اينترنت، مدلاين و مجلات مورد بررسي قرار گرفت. موضوعات اصلي شامل آموزش علوم پزشکي (مامايي) و رايانه، اصول آموزش الکترونيکي، آگاهي، نگرش و توانايي دانشجويان علوم پزشکي در ارتباط با کاربرد رايانه مي باشد.
مرور مطالعات: طبق مطالعات، امروزه رايانه کاربرد وسيعي (به صورت برنامه هاي کامپيوتري
CAI: (Computer Assisted Instruction در علوم پزشکي دارد. با استفاده از آن در آموزش الکترونيکي (آموزش از راه دور و آموزش مجازي و مداوم و ...) با حذف فاصله زماني و مکاني، امکان دسترسي به اطلاعات جديد فراهم مي شود، استفاده از آن در سيستم ارزيابي با ارايه بازخورد، سرعت فراوان، وجود ظرفيت زياد و ساير مزايا، ارزيابي را راحت تر و مفيدتر نموده است. CAI در آموزش مامايي در مواردي مانند سونوگرافي، مراقبت دوران بارداري و زايمان کاربرد داشته و مطالعات زيادي موفقيت آن را نشان داده اند. به عنوان نمونه موارد زير را مي توان نام برد: استفاده از شبيه سازي رايانه اي چند رسانه اي براي آموزش مراقبتهاي بارداري در دانشگاه ويکتوريا، آموزش اندوکرينولوژي باروري به صورت رايانه اي در دانشگاه واشنگتن، آموزش تشخيص ناهنجاريهاي جنيني توسط سونوگرافي به صورت برنامه رايانه اي تعاملي در آمريکا، ارايه برنامه آموزشي مانيتورينگ جنين به صورت رايانه اي در انگلستان و ... طبق اين مطالعات، آگاهي و توانايي اکثر دانشجويان علوم پزشکي در ارتباط با CAI در سطح خوبي قرار ندارد.
بحث و نتيجه گيري: از آنجا که آموزش علوم پزشکي و خصوصا مامايي داراي مشکلات زيادي از جمله کمبود موارد نادر و اورژانسها، کمبود زمان و افزايش تعداد دانشجو مي باشد، لازم است همراه با روشهاي سنتي از روشهايي مانند
CAI که باعث ايجاد تعادل بين اصول آموزش، امکانات باليني، افزايش سطح آگاهي و توانايي دانشجويان مامايي مي شود، استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 183 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی