برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي انگيزه هاي ادامه تحصيل دانشجويان پرستاري و مامايي با ساير رشته هاي وابسته به علوم پزشکي اصفهان در مقطع کارشناسي ارشد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشکده پرستاری و مامایی، گروه فن
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: پيچيدگي و دشواري حرفه نوين پرستاري و مامايي، در اين برهه از زمان و آشنايي آنان در زمينه تحولات زيستي اجتماعي، خود عامل و انگيزه اي را مي طلبد که ايشان را وادار به ادامه تحصيل نموده و چنان که ادامه تحصيل آنها نيز منجر به کار عملي نشود از نظر پژوهش هاي علمي بسيار حایز اهميت بوده و لااقل به دانش اجتماعي آنان مي افزايد.
روش اجرا: اين پژوهش يک بررسي مقطعي بوده که بر روي نمونه 200 نفري شامل: 100 نفر از دانشجويان ساير رشته هاي وابسته به علوم پزشکي انجام گرفته است. ابزار گردآوري داده ها در اين پژوهش پرسشنامه بوده است، که در دو قسمت تنظيم شده بخش اول شامل 6 سوال در ارتباط با مشخصات فردي واحدهاي مورد پژوهش و بخش دوم شامل 35 سوال در مورد انگيزه هاي رواني، اجتماعي، خانوادگي و اقتصادي بوده است. روايي پرسش نامه از طريق اعتبار محتوي (content validity) و پايايي (Reliability) آن از طريق آزمون مجدد (test re test) به دست آمده است.
نتايج: نتايج نشان داد که ميانگين امتيازات انگيزه هاي رواني دانشجويان کارشناسي ارشد پرستاري و مامايي حدود 3 نمره بيشتر از ساير دانشجويان علوم پزشکي بوده و انحراف معيار آنها نيز کمتر از ساير دانشجويان به دست آمد. آزمون آماري اختلاف معني داري را با P<0.0001  نشان داد، بنابراين به نظر مي رسد معيارهاي درون شخصي رواني و ميل به رسيدن به حداکثر توانايي و کمال از مهمترين عوامل ادامه تحصيل در رشته هاي پرستاري و مامايي است. نتايج نشان مي دهد با وجود اينکه ميانگين انگيزه هاي اجتماعي، گروه دانشجويان پرستاري و مامايي و ساير دانشجويان علوم پزشکي نزديک به هم و پراکندگي پاسخهاي دانشجويان پرستاري مامايي نسبت به ساير رشته ها نزديکتر بوده، وليکن با آزمون آماري اختلاف معني داري (P=0) بين انگيزه هاي اجتماعي دانشجويان گروه پرستاري و مامايي و ساير رشته هاي وابسته به علوم پزشکي به دست آمد، بنابراين انگيزه هاي اجتماعي دانشجويان پرستاري و مامايي نسبت به ساير دانشجويان بيشتر است.
بحث: يافته هاي پژوهش نشان داد که اختلاف معني داري بين انگيزه هاي اقتصادي گروه پرستاري مامايي و ساير رشته هاي وابسته به علوم پزشکي وجود داشت و اين انگيزه در گروه ساير رشته هاي وابسته به علوم پزشکي بيشتر از دانشجويان پرستاري و مامايي بوده است. يافته هاي پژوهش نشان داد که واحدهاي مورد پژوهش گروه پرستاري و مامايي بيشترين امتياز را در قسمت هاي انگيزه رواني و اجتماعي به دست آورده اند، در حالي که ساير دانشجويان وابسته به علوم پزشکي انگيزه هاي اقتصادي و خانوادگي بيشتري نسبت به دانشجويان مامايي پرستاري داشته اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امین السادات، ا. (1382). بررسی مقایسه ای انگیزه های ادامه تحصیل دانشجویان پرستاری و مامایی با سایر رشته های وابسته به علوم پزشکی اصفهان در مقطع کارشناسی ارشد. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, 3((ویژه نامه 10)), 27-27. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126246Vancouver : کپی

امین السادات اکرم. بررسی مقایسه ای انگیزه های ادامه تحصیل دانشجویان پرستاری و مامایی با سایر رشته های وابسته به علوم پزشکی اصفهان در مقطع کارشناسی ارشد. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021July30];3((ویژه نامه 10)):27-27. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126246IEEE : کپی

امین السادات، ا.، 1382. بررسی مقایسه ای انگیزه های ادامه تحصیل دانشجویان پرستاری و مامایی با سایر رشته های وابسته به علوم پزشکی اصفهان در مقطع کارشناسی ارشد. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, [online] 3((ویژه نامه 10)), pp.27-27. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126246. 

 
بازدید یکساله 186 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی