برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي و شناخت ابعاد شخصيتي انسان و راههاي تقويت آن در امر يادگيري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: آموزش رشته هاي پرستاري و مامايي که مجموعه اي از علوم تئوري و فعاليتهاي عملي، مهارت و خلاقيت و تجربه است نيازمند شناخت کليه ابعاد وجودي شخصيت انسان است. در آموزش خصوصا آموزش رشته هاي پرستاري و مامايي هدايت فرد در بکارگيري حواس او و نيز کمک به استفاده از ذهن و قدرت فکري به عبارتي بکارگيري نيروهاي عقلاني يک امر ضروري است و در الگوها و شيوه هاي آموزشي جايگاه ويژه اي دارد.
مرور مطالعات: ابعاد اساسي شخصيتي انسان شامل ابعاد عقلاني، اجتماعي، عاطفي، بدني، معنوي و اخلاقي است. تقويت هر يک از اين ابعاد نقش مهمي در يادگيري دارد بطوريکه تقويت و رشد بعد عقلاني در تحکيم عقايد و افکار ديني و معنوي، تشخيص معيارهاي اخلاقي، کسب مهارتهاي اجتماعي، رشد عاطفي و تقويت عادات و مهارتهاي بدني و حفظ بهداشت اهميت دارد. رشد بعد اجتماعي سبب رشد اجتماعي فرد، مديريت، فعاليتهاي گروهي، بويژه در پرستاري و مامايي کمک به آموزشهاي گروهي و گروه درماني و مسووليت پذيري خواهد شد. در بعد عاطفي جنبه هاي مختلف عاطفه اعم از هيجان، شادي، خشم، غرور، پريشاني، محبت و دوستي، تنفر و مانند اينها مطرح است و رشد اين بعد از ابعاد شخصيتي انسان، فرد را در رويارويي با مسائل و مشکلات، انتخاب راهها و روشها کمک خواهد نمود. کنترل عواطف و اعتدال آن و بکارگيري جنبه هاي مختلف آن در برخورد با مسایل مختلفي که براي پرستار و ماما و همچنين بيمارستان اتفاق مي افتد نکته ديگري است که بايد مورد توجه قرار گيرد. رشد بعد اخلاقي و معنوي موجب فهم و درک بهتر مباني اعتقادي خواهد شد و بکارگيري آن در زندگي روزمره و شغلي فرد نقش ويژه دارد.
بحث و نتيجه گيري: بنابراين شناخت ابعاد شخصيتي انسان توسط خود فرد ياد گيرنده و نيز براي اساتيد و مربيان لازم و ضروري است. شناخت راههاي تقويت هر يک از ابعاد شخصيتي به فرد و نيز اساتيد کمک مي کند تا در امر آموزش و رسيدن به اهداف آموزشي و پژوهشي که تفکر و تحقيق و حل مساله تا رسيدن به سلامت همه جانبه انسانهاست کمک نمايد. در اين مقاله به تفصيل در مورد ابعاد شخصيتي انسان و راههاي شناخت آن و نيز روشهاي تقويت هر يک از اين ابعاد و ارتباط هر يک از ابعاد انسان در آموزش پرستاري و مامايي بحث خواهد شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کیانی آسیابر، آ.، و محمدی تبار، ش. (1382). بررسی و شناخت ابعاد شخصیتی انسان و راههای تقویت آن در امر یادگیری. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, 3((ویژه نامه 10)), 25-25. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126240Vancouver : کپی

کیانی آسیابر آزیتا، محمدی تبار شفیقه. بررسی و شناخت ابعاد شخصیتی انسان و راههای تقویت آن در امر یادگیری. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021August03];3((ویژه نامه 10)):25-25. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126240IEEE : کپی

کیانی آسیابر، آ.، محمدی تبار، ش.، 1382. بررسی و شناخت ابعاد شخصیتی انسان و راههای تقویت آن در امر یادگیری. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, [online] 3((ویژه نامه 10)), pp.25-25. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126240. 

 
بازدید یکساله 1406 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی