برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نظرات دانشجويان پرستاري نسبت به حرفه پرستاري و ترک آن در دانشگاههاي علوم پزشکي شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: ترک تحصيل و ترک حرفه يکي از مشکلات مهم رشته پرستاري است که ساليانه هزينه زيادي را متوجه سيستم آموزشي و بهداشتي، درماني کشورها کرده و مي تواند تاثير نامطلوبي بر کيفيت و کميت خدمات بهداشتي ارایه شده به مددجويان و نهايتا سلامت افراد جامعه داشته باشد. بايد توجه کرد که در بسياري موارد کمبود در تعداد پرستاران فارغ التحصيل نبوده و آنچه مديران پرستاري را با مشکل مواجه مي کند عدم توانايي آنان براي تشويق پرستاران به ابقا در حرفه است. دلايلي چون پايين بودن ميزان حقوق و مزايا، شيوه ها و سياستهاي نظام پرستاري در کل کشور و نداشتن پايگاه مثبت اجتماعي از عوامل ايجاد نارضايتي در پرستاران است. که خود مي تواند باعث سرخوردگي و انصراف دانشجويان از ادامه تحصيل در اين حرفه گردد.
روش: اين پژوهش توصيفي، تحليلي با هدف بررسي نظرات دانشجويان پرستاري نسبت به حرفه پرستاري و ترک آن و همچنين تعيين دلايلي که به نظر آنها بيشترين اولويت را در ترک رشته دارد صورت گرفته است. جامعه پژوهش کليه دانشجويان روزانه رشته پرستاري دانشگاههاي علوم پزشکي شهر تهران و نمونه پژوهش شامل 300 نفر از اين دانشجويان بوده اند که با روش نمونه گيري طبقه اي تعيين شدند.
نتايج: نتايج بررسي نشان مي دهد که تنها 17 درصد دانشجويان پرستاري نظر مثبتي نسبت به حرفه خود دارند و 69 درصد آنها موافق با ترک حرفه بوده اند. همچنين 63.6 درصد آنها تصميم به تغيير رشته و 51.64 درصد تصميم به انصراف از رشته داشتند. بر طبق يافته هاي اين پژوهش 6 اوليت اول دلايل ترک حرفه پرستاري به نظر واحدهاي مورد پژوهش عبارت بودند از: نداشتن پايگاه مثبت اجتماعي، ناهماهنگي واقعيت با تصورات اوليه، نگرش منفي افراد تيم پزشکي به حرفه، نامناسب بودن محيط کار باليني، وجود شکاف طبقاتي بين پزشکان و پرستاران و پايين بودن ميزان حقوق و دستمزد پرستاران.
بحث: در مجموع به نظر مي رسد که دلايل عمده و اساسي ترک رشته پرستاري که بار سنگيني را به سيستم اقتصادي و بهداشتي، درماني جوامع وارد مي کند، در بسياري از کشورها تقريبا مشابه است و لذا ارایه فراخواني براي ارایه راهکارهاي مناسب جهت اطلاع نارسايي هايي که منجر به اين معضل مي گردد ضرورت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جولایی، س.، و مهرداد، ن.، و بحرانی، ن. (1382). بررسی نظرات دانشجویان پرستاری نسبت به حرفه پرستاری و ترک آن در دانشگاههای علوم پزشکی شهر تهران. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, 3((ویژه نامه 10)), 24-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126235Vancouver : کپی

جولایی سودابه، مهرداد ندا، بحرانی ناصر. بررسی نظرات دانشجویان پرستاری نسبت به حرفه پرستاری و ترک آن در دانشگاههای علوم پزشکی شهر تهران. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021August05];3((ویژه نامه 10)):24-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126235IEEE : کپی

جولایی، س.، مهرداد، ن.، بحرانی، ن.، 1382. بررسی نظرات دانشجویان پرستاری نسبت به حرفه پرستاری و ترک آن در دانشگاههای علوم پزشکی شهر تهران. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, [online] 3((ویژه نامه 10)), pp.24-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126235. 

 
بازدید یکساله 246 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی