برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1389 , دوره  28 , شماره  2 ; از صفحه 205 تا صفحه 212 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تب از دو ديدگاه قديم و جديد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر، چهار راه لشگر، مرکز پزشکی لقمان حکیم، مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی
 
چکیده: 

در طبِ امروز از تب به عنوان يک symptom و sign يادشده و تب را حاصل تغيير درجه حرارت در هيپوتالاموس مي دانند. تب عبارت است از افزايش درجه حرارت در نتيجه افزايش درجه ثابت در هيپوتالاموس. در بسياري از موارد علت تب شناخته  نشده که تحت عنوان FUO تعريف مي شود. در طب سنتي نيز تب يک علامت شناخته شده بوده که تحت عنوان حمي و حميات از آن ياد مي گردد. مبحث حميات يکي از گفتارهاي مهم ابوعلي سينا بوده که به طور مفصل از جهات گوناگون به آن پرداخته است. در اين مقاله ما نيز به صورت گذرا اين موضوع را از دو ديدگاه قديم و جديد مورد بررسي قرار داده ايم.
اهداف و روش مطالعه: اين مطالعه از دو نوع گذشته نگر و آينده نگر به روش مقابله و مقايسه صورت گرفته اين بررسي ديدگاه ابوعلي سينا را در مورد تب به صورت تطبيقي و مقايسه اي با نظريات جديد پزشکي مورد تجزيه و تحليل قرار داده است.
يافته ها، بحث و نتيجه گيري: با توجه به اينکه در بسياري از موارد تب به صورت ناشناخته باقي مانده و در اقدامات تشخيصي جوابي حاصل نمي گردد توجهي جديد به ديدگاه تشخيصي و درماني اطباي سنتي ايران همچون ابوعلي سينا شايد بتواند راهگشاي مشکلات باشد و بتواند راه جديدي را در امور تحقيقات و پژوهش نسبت به اين موضوع بوجود آورد نهايتا روش هاي درماني جديدي را ارائه دهد که البته اين موضوع نياز به بررسي بيشتر دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی