برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  6 , شماره  3 ; از صفحه 5 تا صفحه 13 .
 
عنوان مقاله: 

پيرامون «معرفت» در مثنوي مولوي مفهوم نظرگاه در اتاق تاريک و فيل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

عرفان و معرفت، از يک ريشه اند، و اين هم ريشگي، نمودار جايگاه معرفت در بينش عرفاني و اهميت آن است. آثار بزرگ عرفاني به اين پيوند گواهند. از جمله اين آثار، مثنوي معنوي است.
اگر بگوييم که مثنوي، کتابي درباره معرفت است، سخني به گزاف نگفته ايم. معرفت و انواع آن، به سخن ديگر، معرفت و مراتب آن، از مباحث اساسي مثنوي است. در اين مقاله به نمونه اي از آن مي پردازيم، و آن، داستان اتاق تاريک و فيل است. در اين داستان نيز، تنها به مفهوم نظرگاه خواهيم پرداخت. بدين وسيله مي کوشيم، تا بشود به اين پرسش اساسي پاسخ دهيم که آيا نظرگاه در اين داستان، پديده اي سوبژکتيو، به معناي کنوني اين واژه است و يا نمودار حقيقت ديگري است؟

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بینای مطلق، س. (1388). پیرامون «معرفت» در مثنوی مولوی مفهوم نظرگاه در اتاق تاریک و فیل. جاویدان خرد, 6(3), 5-13. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126137Vancouver : کپی

بینای مطلق سعید. پیرامون «معرفت» در مثنوی مولوی مفهوم نظرگاه در اتاق تاریک و فیل. جاویدان خرد. 1388 [cited 2021July30];6(3):5-13. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126137IEEE : کپی

بینای مطلق، س.، 1388. پیرامون «معرفت» در مثنوی مولوی مفهوم نظرگاه در اتاق تاریک و فیل. جاویدان خرد, [online] 6(3), pp.5-13. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126137. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی