برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1388 , دوره  6 , شماره  2 ; از صفحه 111 تا صفحه 130 .
 
عنوان مقاله: 

تخطئه و تصويب از نظر غزالي و اصوليين امامي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

يکي از مباحثي که در علم اصول فقه شيعي به نحو تطبيقي و مقايسه اي مورد بحث قرار گرفته مبحث " تخطئه و تصويب" است .فقهاي شيعي امامي دراين مساله با مکاتب اهل سنت به گفتگو نشسته و به گونه اي موضع گيري کرده اند که از مختصات و منفردات طرفين شده است. اشعريان و دسته قليلي از معتزله مي گفتند خدواند در عالم واقع حکمي ندارد بلکه حکم خدا همان است که آرا صاحب نظران بر آن مستقر مي گردد. بنابراين هيچ گاه مجتهدان خطا نمي کنند .اين نظريه را تصويب و پيروان آن را "مصوِبه"  مي نامند. صاحبان نظريه مقابل مي گويند خداوند احکامي در واقع دارد و مجتهدان ممکن است به آنها برسند و ممکن است خطا کنند، پيروان اين نظريه را "مخطئه"  مي گويند.
غزالي از نامداران مکتب اشعري و طرفدار سرسخت نظريه تصويب است. علي الظاهر قدمت اين نزاع به قرون اوليه تاريخ تکوين فقه نمي رسد و بيشتر ناشي از گرم شدن بازار نظريه پردازان کلامي است، و به طور کلي بيش ازآنکه موضوع از مباحث فقهي باشد، بعدکلامي دارد. اصول مدعا چه بوده است؟ و ريشه هاي نزاع چيست؟ و بالاخره دغدغه خاطر گروه هاي دنبال کننده مساله چه مي تواند باشد؟

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محقق داماد، س. (1388). تخطئه و تصویب از نظر غزالی و اصولیین امامی. جاویدان خرد, 6(2), 111-130. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126061Vancouver : کپی

محقق داماد سیدمصطفی. تخطئه و تصویب از نظر غزالی و اصولیین امامی. جاویدان خرد. 1388 [cited 2021September16];6(2):111-130. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126061IEEE : کپی

محقق داماد، س.، 1388. تخطئه و تصویب از نظر غزالی و اصولیین امامی. جاویدان خرد, [online] 6(2), pp.111-130. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126061. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 526 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی