برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير نانومولار سلکو کسيب در کاهش ميزان بروز خارش ناشي از تجويز مپريدين داخل نخاعي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان جلال آل احمد، بیمارستان دکتر علی شریعتی، گروه بیهوشی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استفاده از مخدرهاي داخل نخاعي باعث افزايش عمق بلوک بي حس کننده ها و مدت اثر بي دردي مي گردد. مخدرهاي داخل نخاعي با عوارض جانبي همچون خارش، تهوع و استفراغ همراه هستند. از طرفي، استفاده از داروهاي NSAID با کاهش بروز خارش ناشي از تجويز مخدرهاي داخل نخاعي همراه بوده است. هدف از اين پژوهش تعيين و مقايسه اثرات نانوگرم سلکوکسيب (Celecoxib) در کاهش ميزان بروز و شدت خارش ناشي از تجويز مپريدين داخل نخاعي است.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت کارآزمايي باليني تصادفي شده دوسوکور بر روي 90 بيمار کانديد عمل جراحي سزارين انتخابي انجام شد. نمونه ها به صورت تصادفي در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. گروه مداخله به ميزان
25 ng/kg يا 100 ng/kg سلکوکسيب و گروه کنترل دارونماي خوراکي دريافت کردند. به بيماران تحت بي حسي اسپينال، مقدار10 mg مپريدين به همراه 12.5 m.g داروي Bupivacaine 0.5% به طريقه داخل نخاعي تجويز شد. سپس عوارض خارش، در فواصل صفر، 2، 6، 12 و 24 ساعت پس از عمل جراحي ارزيابي و طبق معيارهاي Scoring امتياز هر يک ثبت شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون هاي آناليز واريانس يک طرفه، مجذور کاي و تست دقيق فيشر تجزيه و تحليل شدند؛ مقادير کمتر از 5 درصد معنادار در نظر گرفته شد.
يافته ها: تفاوت گروه هاي مداخله و گروه کنترل از لحاظ ميانگين سن، وزن و مايعات دريافتي معنادار نبود. در گروه مداخله
25 ng/kg و 100 ng/kg بروز خارش در ساعات صفر و 2 به ترتيب با P برابر با 0.049، 0.001 و شدت خارش در ساعت 2 با P برابر با 0.001 به طور معناداري پايين تر از گروه کنترل بود.
نتيجه گيري: دوزهاي نانوگرم سلکوکسيب در کاهش ميزان بروز و شدت خارش ناشي از تجويز مپريدين داخل نخاعي موثر و به عنوان يک داروي ضد خارش قابل استفاده است
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 58 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی