برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  6 , شماره  21 ; از صفحه 13 تا صفحه 19 .
 
عنوان مقاله: 

تمايزات مولكولي سطح سلولها در طي مورفوژنز آدنوهيپوفيز رت با استفاده از روش لكتين هيستوشيميايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، کدپستی 91375، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشکده پزشکی، گروه علوم‌تشریح
 
چکیده: 

هدف: بررسي توزيع گليكوكانژوگيتهاي سطح سلولها در طي مراحل تمايز جنيني آدنوهيپوفيز
مواد و روشها: در اين پژوهش با استفاده از روشهاي لكتين هيستوشيميايي به بررسي انواع قندهاي انتهايي و تغييرات آنها در طي تكامل آدنوهيپوفيز پرداخته شد، براي اين منظور 90 جنين رت از روز دهم تا روز بيستم حاملگي مورد استفاده قرار گرفت. نمونه‌ها پس از ثبوت در نرمالين و پاساژ آنها با بكارگيري لكتين‌هاي WGA، PNA، GSA1-B4 كه با HRP نشاندار شده بودند و به ترتيب براي قندهاي انتهايي اسيدسياليك، N-acetylgalactosamine و  α-D-Galactosاختصاصي هستند به مطالعه قندهاي انتهايي و تغييرات آنها پرداخته شد. سپس شدت رنگ‌آميزي مقاطع ميكروسكوپي براي هر لكتين در روزهاي مختلف جنيني به روش Gong به صورت مجزا رتبه‌بندي شدند و توسط آزمون آماري غيرپارامتري كروسكال - واليس با يكديگر مقايسه گرديدند.
يافته‌ها:‌ نتايج حاصل از اين مطالعات هيستوشيميايي مشخص نمود كه لكتين WGA از روز سيزدهم جنيني با گروهي از سلولهاي لوب قدامي هيپوفيز واكنش نشان داد و با ادامه روند تكامل شدت واكنش با لكتين مذكور در اين گروه از سلولها افزايش يافت .(P<0.05) واكنش لكتين PNA از روز سيزدهم تكامل جنيني شروع شد و در روز چهاردهم بر شدت واكنش افزوده گرديد .(P<0.05) سپس تا روز هفدهم شدت واكنش تغييري را نشان نداد و سپس به تدريج از شدت واكنش كاسته شد .(P<0.05) به طوري كه در روز بيستم هيچگونه واكنشي ملاحظه نگرديد و لكتين GAB1-B4 در هيچ يك از مراحل تكاملي مورد بررسي واكنش قابل ملاحظه‌اي را بروز نداد.
نتيجه‌‌گيري: ظهور و تغييرات گليكوگانجوگيتهاي سطح سلولها با قندهاي انتهايي اسيد سياليك و N-acetylgalactosamine  ممكن است نقش كليدي در ميانكنش‌هاي بافتي داشته باشد كه منجر به تغييرات تكاملي برخي از ارگانهاي جنيني از جمله آدنوهيپوفيز مي‌گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ابراهیم زاده، ع.، و نیک روش، م.، و گنجی، ف.، و فاضل، ع. (1383). تمایزات مولکولی سطح سلولها در طی مورفوژنز آدنوهیپوفیز رت با استفاده از روش لکتین هیستوشیمیایی. یاخته, 6(21), 13-19. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1260Vancouver : کپی

ابراهیم زاده علیرضا، نیک روش محمدرضا، گنجی فاطمه کبری، فاضل علیرضا. تمایزات مولکولی سطح سلولها در طی مورفوژنز آدنوهیپوفیز رت با استفاده از روش لکتین هیستوشیمیایی. یاخته. 1383 [cited 2021June22];6(21):13-19. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1260IEEE : کپی

ابراهیم زاده، ع.، نیک روش، م.، گنجی، ف.، فاضل، ع.، 1383. تمایزات مولکولی سطح سلولها در طی مورفوژنز آدنوهیپوفیز رت با استفاده از روش لکتین هیستوشیمیایی. یاخته, [online] 6(21), pp.13-19. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1260. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 59 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی