برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1388 , دوره  4 , شماره  12 ; از صفحه 41 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

سير تحول نقوش پرنده و موجودات اساطيري بالدار در منسوجات آل بويه و سلجوقي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

نقوش تزييني هنر ايران از بعد طراحي و مضمون،حاملان با ارزش رازهاي فرهنگ ايراني محسوب مي شوند. يکي از مهم ترين نقوش که همواره در ايران مورد توجه بوده و حتي با تغيير آيين نيز استفاده از آن تداوم يافته، پرندگان و موجودات بالدار اساطيري است که در غالب هنرهاي ايران و به ويژه منسوجات ديده مي شوند.
هدف پژوهش حاضر تبيين تغييرات طراحي اين دسته از نقوش در حد فاصل دوران آل بويه و سلجوقي است. برگزيدن دوره هاي فوق به واسطه تعدد نمونه هاي قابل بررسي و عدم آغاز تاثير فراگير هنرهاي بيگانه، به ويژه چين به عنوان عاملي مهم در تغيير سنت هنري ترسيم پرندگان در هنر ايران است
.
روش پژوهش استفاده از تحليل بصري نقوش مذکور به منظور بررسي تغييرات ساختار تصويري آن ها و ترسيم خط سيري براي تغييرات تجسمي نقوش مذکور و ترکيب بندي آن ها در قالب طراحي منسوجات بوده است. نتايج نشان گر آن است که طراحي نقوش دوره آل بويه ضمن ادامه نقوش برگرفته از هنر ساساني و پيوند با مضامين اسلامي، از ظرافت بيشتري در طراحي خود نقش، ترکيب با زمينه و تطبيق با ساختار طراحي نقوش برخوردار بوده اند. ترسيم پرندگان از نماي رو به رو و ترکيب بندي متفاوت با درخت زندگي را بايد در زمره نوآوري ها قلمداد نمود. دوران سلجوقي با تداوم و افزايش غناي سنت هنري آل بويه همراه بوده است. از ويژگي هاي اين دوره بايد به پيچيده تر شدن نقشمايه و ترکيب بندي هاي دوره پيشين و ترسيم پرندگان از نماي سه رخ يا ترکيب نماي نيم رخ و روبه رو اشاره نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 370 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی