برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي خصوصيات باليني و اپيدميولوژيک صد بيمار مبتلا به استئوسارکوم استخوان در يک دوره 10 ساله

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان امام رضا، گروه ارتوپدی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استئوسارکوم از جمله بدخيمي هاي اوليه استخوان مي باشد که در غالب موارد در استخوان هاي دراز و غالبا در بالغين جوان رخ مي دهد. رويکرد درماني به اين تومور شامل تلفيقي از جراحي و شيمي درماني است. متاسفانه در مورد علائم اوليه اين بيماري و گروه در معرض خطر آن اطلاعات درستي در دست نيست. بنابراين در اين مطالعه به بررسي خصوصيات اپيدميولوژيک، باليني و آزمايشگاهي استئوسارکوم پرداخته است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي-مقطعي، 100 مورد بيمار مبتلا به استئوسارکوم در سنين مختلف ارجاعي از شهرستان هاي استان خراسان به بيمارستان هاي دانشگاهي شهر مشهد مورد بررسي قرار گرفته و داده ها توسط نرم افزار آماري
SPSS. 11.5 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: بيماران از 69 مرد و 29 زن تشکيل شده و ميانگين سني آنان 7.04±17.6 سال بود. شايع ترين محل هاي بروز استئوسارکوم به ترتيب فمور (46 درصد) و (41 درصد) تيبيا بودند. شايع ترين شکايات عبارت بودند از دردهاي استخواني (56 مورد)، تورم (18 مورد) و شکستگي هاي پاتولوژيک (11 مورد).
نتيجه گيري: استئوسارکوم را در جامعه مورد مطالعه مي توان به عنوان بدخيمي مردان جوان در اطراف مفصل زانو شناخت که معمولا با درد خود را نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 54 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی