برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير تحريکات الکتريکي با فرکانس هاي پايين بر روند کيندلينگ مسير پرفورنت و تغييرات فراساختاري ناحيه ژيروس دندانه دار در موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی، بخش میکروسکوپ الکترونی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اعمال تحريک الکتريکي با فرکانس پايين (LFS) باعث ايجاد اثرات ضد تشنجي مي شود. در اين تحقيق، تاثير فرکانس هاي مختلف LFS بر اثر ضد تشنجي آن با بررسي تغييرات رفتاري و فراساختاري در مدل صرعي کيندلينگ، مورد مطالعه قرار گرفت.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي، از 45 سر موش صحرايي نر نژاد ويستار در محدوده وزني 280-250 گرم استفاده شد. براي ايجاد تشنج در حيوانات، الکترود تحريکي در مسير پرفورنت و الکترود ثبات در ژيروس دندانه دار قرار گرفت. حيوانات به روش ايجاد کيندلينگ سريع تحريک شدند. در گروه هاي مختلفي از حيوانات، به دنبال تحريکات کيندلينگ،
LFS  با فرکانس هاي مختلف (0.5، 1 و5  هرتز) اعمال شده و اثر آن در روند کيندلينگ (با مطالعه رفتاري و الکتروفيزيولوژيک) بررسي شد. پس از هفت روز تحريک، حيوانات کشته شده و از ناحيه ژيروس دندانه دار براي بررسي هاي ميکروسکوپ الکتروني نمونه گيري به عمل آمد. براي تجزيه و تحليل داده ها از آزمون هاي واريانس يک طرفه و دو طرفه، LSD، کروسکال واليس ومن ويتني يو و نرم افزاراستاتيستيکا نسخه 2 استفاده شد.
يافته ها: اعمال فرکانس هاي مختلف
LFS اثرات مهاري بر روند کيندلينگ داشت و مجموع مدت زمان تخليه هاي متعاقب و همچنين متوسط تعداد تحريکات براي بروز مراحل تشنجي 4 و 5 را به صورت معناداري کاهش داد. به علاوه، اعمال فرکانس هاي مختلف LFS مانع از افزايش ضخامت غشاي پس سيناپسي و ايجاد سيناپس هاي مقعر شکل مي گردد اما تفاوتي بين اثر ضد تشنجي LFS در فرکانس هاي مختلف ديده نشد.
نتيجه گيري: اعمال
LFS مي تواند با جلوگيري از بروز تغييرات فراساختاري در طي پديده کيندلينگ، از افزايش تحريک پذيري نورون ها جلوگيري کرده و باعث ايجاد اثرات ضد تشنجي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 112 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی