برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1387 , دوره  2 , شماره  5 ; از صفحه 73 تا صفحه 104 .
 
عنوان مقاله: 

پاسخ به شبهه هاي احمد کاتب در موضوع احاديث دوازده امام

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

شيعيان و اهل تسنن احاديثي را به تواتر روايت کرده اند که بنابر آنها، پيامبر جانشينان خود را دوازده نفر خوانده است. اين احاديث که از دلايل اثبات تولد و وجود حضرت حجه  بن الحسن العسکري به شمار مي روند، به اختصار «احاديث دوازده امام» (خليفه) ناميده مي شود. البته برخي از روايت هاي اهل تسنن و اکثر روايت هاي شيعيان علاوه بر شمار جانشينان، اسامي، صفات و ويژگي آنان را نيز بيان کرده اند. معرفي قائم دوازدهم، خبر از غيبت و کيستي پدر و جد ايشان، از مهم ترين نکاتي است که اين روايت ها بدان ها پرداخته اند.
اين احاديث به دو گونه بر تولد و وجود حضرت حجت
دلالت دارند: يکي به صورت عام يعني استدلال به همان عدد دوازده که شيعه و سني بر آن اتفاق دارند و ديگري، استدلال به اسامي، صفات و مشخصاتي که در متن روايات آمده و بنابر آنها، امام دوازدهم همان قائم ياد شده است.
احمد الکاتب در پي انکار وجود حضرت حجه بن الحسن العسکري
شبهاتي را درباره احاديث دوازده امام درافکنده است. وي اين احاديث را جعلي و ساخته قرن چهارم ياد مي کند تا از اين رو، استناد به اين احاديث را ناپذيرفتني خواند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جعفری، ج. (1387). پاسخ به شبهه های احمد کاتب در موضوع احادیث دوازده امام. مشرق موعود, 2(5), 73-104. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125847Vancouver : کپی

جعفری جواد. پاسخ به شبهه های احمد کاتب در موضوع احادیث دوازده امام. مشرق موعود. 1387 [cited 2021July26];2(5):73-104. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125847IEEE : کپی

جعفری، ج.، 1387. پاسخ به شبهه های احمد کاتب در موضوع احادیث دوازده امام. مشرق موعود, [online] 2(5), pp.73-104. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125847. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 52 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی