برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثرات زيست محيطي احداث کارخانه کمپوست در شهرستان سبزوار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سبزوار، دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده بهداشت، گروه بهداشت محیط
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بررسي سوابق اجراي طرح ها و پروژه هاي عمراني در ايران نشان مي دهد که در برنامه ريزي هاي گذشته به اثرات زيست محيطي احداث پروژه هاي عمراني توجه کمتري شده و حاصل چنين اقداماتي بروز آلودگي هاي مختلف منابع محيطي در کشور بوده است. به منظور جلوگيري از اين مخاطرات، احداث کارخانه هاي کمپوست نيز بايد با ارزيابي اثرات زيست محيطي همراه باشد. بدين منظور محققان تصميم گرفتند تا با ارزيابي اثرات زيست محيطي کارخانه کمپوست شهرستان سبزوار قبل از اجراي پروژه، گامي مثبت در جهت توسعه پايدار برداشته شود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي، ابتدا سه منطقه در اطراف شهر سبزوار جهت احداث کارخانه پيشنهاد و مورد ارزيابي اوليه قرار گرفت که دو گزينه آن رد و گزينه سوم که در 5 کيلومتري شهر مي باشد، مورد بررسي بيشتر قرار گرفت و انتخاب گرديد. پس از آن اثرات منفي و مثبت آن از نظر زيست محيطي بيان گرديد.
يافته ها: اثرات منفي احداث کارخانه در زمان بهره برداري با 11 امتياز منفي و در زمان ساخت با 18 امتياز منفي و اثرات مثبت طرح در زمان بهره برداري و ساخت هر کدام با 27 امتياز مثبت خواهد بود. پس از جمع جبري آثار مثبت و منفي احداث اين کارخانه در زمان بهره برداري از 16 امتياز مثبت و در زمان ساخت از 9 امتياز مثبت برخوردار است.
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي پژوهش و مقايسه اثرات مثبت و منفي طرح احداث اين کارخانه در مکان مورد نظر از امتياز مثبت برخوردار بوده و اجراي آن امکان پذير مي باشد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی