برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان رضايتمندي بيماران از کلينيک هاي واحد دندانپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي تهران در سال 1387

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پاسداران، نیستان دهم، پلاک 4، بخش بیماری‌های دهان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: رضايت بيمار از خدمات دريافتي يکي از مهمترين ارکان سامانه هاي ارتقاي کيفيت کار مراکز آموزشي - درماني و در نتيجه افزايش جذب بيمار و بهبود روند آموزش عملي دانشجويان مي باشد. تا کنون در اين دانشکده تحقيقي به منظور بررسي رضايتمندي بيماران انجام نشده لذا اين تحقيق با هدف تعيين ميزان رضايتمندي از خدمات دندانپزشکي و عوامل مرتبط در بيماران مراجعه کننده به کلينيک هاي واحد دندانپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي تهران در سال 87 طراحي شد.
مواد و روش ها: مطالعه به روش توصيفي - مقطعي انجام گرفت. 1500 بيمار از کلينيک هاي درماني دانشکده به نسبت سهم هر کلينيک و با روش نمونه گيري مراجعه مستمرانتخاب شدند و با مصاحبه حضوري ميزان رضايت آنان نسبت به خدمات دريافتي بررسي و ثبت شد. رضايت با 13 شاخص از جمله دوري راه، زمان انتظار، طول مدت درمان و .... در يک طيف 3 گزينه اي راضي، نسبتا راضي و ناراضي و بر مبناي رتبه 2 و 1 و 0 سنجيده شد و در جمع رتبه کمتر از
 1.3برابر ناراضي، 1.3 تا 2.3 نسبتا راضي و بيشتر از 2.3 به عنوان راضي تلقي گرديد و نقش عوامل مرتبط با عدم رضايت با آزمون کاي دو مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: در مجموع 71 درصد مراجعين رضايت کامل، 27.5 درصد رضايت نسبي و  1.5درصد عدم رضايت ابراز کردند و شيوع عدم رضايت در جامعه بين  26.7و 31.3 درصد برآورد شد. بيشترين عدم رضايت مربوط به بخش پروتز متحرک به ميزان 64.7 درصد و کمترين آن در بخش جراحي به ميزان 13.5 درصد گزارش شد .(p<0.05) بيشترين عامل نارضايتي دوري راه و فضاي اتاق انتظار بود در حالي که کمترين عدم رضايت نسبت به رفتار دانشجو، رعايت بهداشت و رفتار استاد بود.
نتيجه گيري: ميزان رضايتمندى بيماران کلينيک هاي واحد دندانپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي تهران در حدقابل قبول مي باشد اما با توجه به وجود نارضايتي در بيماران، اقدامات لازم براي کاهش اين مشکل توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 246 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی