برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  19 , شماره  74 ; از صفحه 9 تا صفحه 16 .
 
عنوان مقاله: 

اثر متفورمين بر روي حجم جزاير لانگرهانس در پانکراس موش سوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: متفورمين دارويي است که به صورت گسترده براي درمان ديابت نوع II مورد استفاده قرار مي گيرد. در اين مطالعه اثرات مقادير متفاوت متفورمين بر روي حجم جزاير لانگرهانس بررسي شده است.
روش بررسي: 24 سر موش سوري نر بالغ نژاد
C57BL/6 در محدوده وزني 30±5 گرم به صورت تصادفي به چهار گروه تقسيم شدند. گروه شاهد نرمال سالين دريافت کرد و گروه هاي آزمون اول تا سوم به ترتيب متفورمين با غلظت هاي 75، 150 و 300 ميلي گرم در كيلو گرم و با روش تزريق داخل صفاقي طي 7 روز به صورت روزانه دريافت کردند. يک روز پس از آخرين تزريق، موش ها به روش جابجايي مهره هاي گردني قرباني شدند و پانكراس آن ها جهت بررسي هاي بافت شناسي در فرمالين 10 درصد فيکس شد. با استفاده از روش کاواليري حجم جزاير لانگرهانس تخمين زده شد.
يافته ها: حجم جزاير لانگرهانس در گرو ه هاي دريافت کننده دوزهاي 75 و 150 ميلي گرم در كيلو گرم متفورمين اختلاف معني داري را در مقايسه با گروه شاهد نشان نداد
(P>0.05). موش هاي تيمار شده با دوز 300 ميلي گرم در كيلو گرم متفورمين در مقايسه با گروه شاهد افزايش معني داري را در حجم جزاير لانگرهانس نشان دادند (P<0.05).
نتيجه گيري: متفورمين به صورت وابسته به دوز با عث افزايش حجم جزاير لانگرهانس مي شود. اثر افزايشي متفورمين بر حجم جزاير لانگرهانس احتمالا ناشي از تکثير يا افزايش حجم سلول هاي بتا مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 76 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی