برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ايمني و عملکرد سي تي اسکن dual-source در مقايسه با سي تي اسکن single-source و آنژيوگرافي مرسوم در تشخيص بيماري هاي عروق کرونر قلب (مطالعه مروري نظام مند)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم مدیریت و اقتصاد سلامت، مرکز بهره برداری از دانش سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هدف اين مطالعه بررسي ايمني و عملکرد فناوري سي تي اسکن dual-source در مقايسه با سي تي اسکن single-source و آنژيوگرافي مرسوم در تشخيص و درمان بيماري عروق کرونر قلب مي باشد.
روش بررسي: در اين مطالعه مروري نظام مند براي يافتن شواهد، بانک هاي اطلاعاتي
Cochrane Library، MEDLINE، EMBASE،Google Scholar  و TRIP تا آوريل 2009 مورد جستجو قرار گرفتند. همچنين فهرست منابع مقالات کليدي يافت شده و پايان نامه ها نيز مورد جستجو قرار گرفتند.
يافته ها: 17 مقاله وارد مطالعه شدند که 9 مقاله در زمينه ايمني و 12 مقاله در زمينه عملکرد فناوري بود و چهار مقاله نيز مطالبي در هر دوزمينه گزارش نموده بودند. مطالعات يافت شده نشان داد
DSCT يک فناوري غير تهاجمي است که در شرايط معمولي خطري در مورد استفاده از آن وجود ندارد و در آن ميزان دوز اشعه دريافتي توسط بيماران از SSCT کمتر و از روش آنژيوگرافي مرسوم بيشتر است. متوسط حساسيت DSCT 90.4 درصد، متوسط ويژگي 82 درصد، متوسط ارزش اخباري مثبت 83 درصد و متوسط ارزش اخباري منفي 96 درصد بود. در SSCT متوسط حساسيت، ويژگي، ارزش اخباري مثبت و ارزش اخباري منفي به ميزان کمي از DSCT پايين تر بود.
نتيجه گيري: اين فناوري در مقايسه با
SSCT در مجموع به ميزان کمي از حساسيت و ويژگي بيشتري برخوردار است و اين دو فناوري نسبت به ساير فناوري هاي غير تهاجمي از حساسيت و ويژگي بيشتري برخوردارند. البته دقت هيچکدام از اين فناوري ها به اندازه اي بالا نيست که بتواند جايگزين آنژيوگرافي مرسوم شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 279
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی