برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سبکهاي فرزند پروري والدين شهر رشت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* رشت، دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی
 
چکیده: 

مقدمه: سبک فرزندپروري والدين در دوران مختلف کودکي به منظور تعليم و تربيت فرزندان برچگونگي تکامل شخصيت آنان تاثيرگذار مي باشد. ارتباط مناسب والد با کودک علاوه بر فراهم نمودن آسايش و تقويت احساساتي از قبيل اعتماد، اطمينان، امنيت و استــقلال، زمينه ساز رشد و بلوغ جسمي، رواني و به خصوص اجتماعي در سنين نوجواني و بعد از آن مي گردد.
هدف: مطالعه حاضر با هدف تعيين سبکهاي فرزند پروري والدين شهر رشت انجام شده است
.
روش کار: مطالعه حاضر يک پژوهش توصيفي است که درآن 150 نوجوان 16-14 ساله (سن اواسط نوجواني) با روش نمونه گيري تصادفي خوشه اي از دبيرستانهاي شهر رشت انتخاب شده و در پژوهش شرکت نمودند. پرسشنامه مشتمل بر دو بخش اطلاعات دمــوگرافـيک نوجوان و خانواده و ابزاري که کيفيت ارتباط پدر و مادر را بطور جداگانه مورد سنجش قرار مي داد
(PBI) Parental Bonding Instrument توسط نوجوانان تکميل شده و پس از جمع آوري به کمک نرم افزارآماري 15 SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايچ: يافته هاي پژوهش نشان مي دهد ميانگين و انحراف معيار ميزان مراقبت و حمايت بيش از حد در پدران بترتيب (
3.68±15.39) و (4.22±16.63) و اين مقادير در مادران بترتيب (4.22±13.45) و (4.81±14.40) مي باشد که پدران و مادران بر اساس درجه بندي در ابزار در دسته محبت کم و حمايت زياد (کم محبت) قرارمي گيرند.
نتيجه گيري: پدران و مادران شهر رشت نشان دادند که با کودکان سرد بوده وآنان را طرد مي کنند و نيز با حمايت بيش از حد ازفرزندان خود مانع استقلال و پيشرفت آنان مي گردند. اين امر قويا مي تواند ناشي از عدم آگاهي از نحوه برخورد صـحـيح والدين با فرزندان در مراحل مختلف رشد و تکامل و عواقب جبران ناپذير بر زندگي آينده جوانان باشد که خود لزوم آموزشهاي همگاني بر اساس برنامه هاي ساختار يافته براي والدين قبل از تولد فرزندان را مطرح مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میرزایی، م.، و چهرزاد، م.، و یعقوبی، ی. (1388). سبکهای فرزند پروری والدین شهر رشت. پرستاری و مامایی جامع نگر (journal of HOLISTIC NURSING AND MIDWIFERY), 19(61), 27-31. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125474Vancouver : کپی

میرزایی مهشید، چهرزاد مینومیترا، یعقوبی یاسمن. سبکهای فرزند پروری والدین شهر رشت. پرستاری و مامایی جامع نگر (journal of HOLISTIC NURSING AND MIDWIFERY). 1388 [cited 2021July24];19(61):27-31. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125474IEEE : کپی

میرزایی، م.، چهرزاد، م.، یعقوبی، ی.، 1388. سبکهای فرزند پروری والدین شهر رشت. پرستاری و مامایی جامع نگر (journal of HOLISTIC NURSING AND MIDWIFERY), [online] 19(61), pp.27-31. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125474. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 629 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی