برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  6 , شماره  24 ; از صفحه 449 تا صفحه 468 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش خانواده در ارتباطات با جنس مخالف قبل از ازدواج در دختران دانشجو در تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جمعیت، بهداشت و تنظیم خانواده، مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری
 
چکیده: 

هدف از انجام اين پژوهش شناخت عوامل خانوادگي پيش بيني کننده روابط با جنس مخالف قبل از ازدواج در بين دختران دانشجوي دانشگاه هاي شهر تهران است. تعداد 1743 دانشجوي دختر از چهار دانشگاه بزرگ در تهران با استفاده از روش نمونه  گيري خوشه اي طبقه اي دو مرحله اي و پرسشنامه بي نام محقق ساخته و به روش خود ايفايي وارد مطالعه شدند. به منظور تعيين عوامل پيش بيني کننده ارتباطات دوستي و پيشرفته قبل از ازدواج در سطوح خانوادگي تحليل آماري دو متغيره و چند متغيره انجام شد.
تعداد 1400 دانشجو مجرد بوده و ميانگين سني نمونه مورد بررسي 4
.21 سال بود. حدود نيمي از دختران ارتباطات دوستي با جنس مخالف را گزارش کرده اند در حالي که کمتر از يک چهارم آن ها ارتباط پيشرفته تر (نوعي تماس جنسي) و حدود يک دهم نزديکي کامل جنسي داشته اند. تحليل آماري نشان داد کنترل سختگيرانه والدين در دوران بلوغ، نگرش آزادانه والدين و احترام کم به نظرات والدين، مهم ترين پيش بيني کننده  هاي دوستي با جنس مخالف در سطح خانواده مي باشند. هم چنين کنترل سختگيرانه والدين، جو نامناسب خانوادگي، نگرش آزادانه والدين و احترام کم به نظرات والدين پيش بيني کننده هاي مهم خانوادگي در نزديکي جنسي با جنس مخالف قبل از ازدواج در بين دختران مي باشند. اهميت برخورداري از جو و روابط خوب خانوادگي و کنترل و نظارت متعادل والدين بر عملکرد نوجوانان در دوران بلوغ و هم چنين انتقال ارزش ها و اعتقادات توسط والدين به جوانان و بيان انتظارات از جوانان در مورد روابط قبل از ازدواج توسط والدين تاکيد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خلج آبادی فراهانی، ف.، و مهریار، ا. (1389). بررسی نقش خانواده در ارتباطات با جنس مخالف قبل از ازدواج در دختران دانشجو در تهران. خانواده پژوهی, 6(24), 449-468. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125412Vancouver : کپی

خلج آبادی فراهانی فریده، مهریار امیرهوشنگ. بررسی نقش خانواده در ارتباطات با جنس مخالف قبل از ازدواج در دختران دانشجو در تهران. خانواده پژوهی. 1389 [cited 2021July27];6(24):449-468. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125412IEEE : کپی

خلج آبادی فراهانی، ف.، مهریار، ا.، 1389. بررسی نقش خانواده در ارتباطات با جنس مخالف قبل از ازدواج در دختران دانشجو در تهران. خانواده پژوهی, [online] 6(24), pp.449-468. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125412. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1630 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی