برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

افزايش خلوص داروي سيتالوپرام با جذب بر روي بستر جامد زئوليتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه شیمی، واحد ساوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ساوه، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: سيتالوپرام هايدروبرومايد يکي از داروهاي ضد افسردگي از خانواده مهارکننده انتخابي بازجذب سروتونين مي باشد که اخيرا به دليل کم بودن اثرات جانبي آن مورد توجه روانپزشکان و بيماران قرار گرفته و از مهمترين نمک هاي اسيدي توليد شده از سيتالوپرام مي باشد که بالا بودن درصد خلوص آن منجر به افزايش اثرگذاري و کاهش اثرات جانبي آن مي گردد.
هدف : با استفاده از زئوليت طبيعي فعال شده کلينوپتيلوليت به عنوان يک بستر جامد و جذب داروي پايه سيتالوپرام توسط آن و حذف ناخالصي هاي آن به خلوص دارويي بالاي
۹۹ درصد در داروي نهايي که نمک هايدروبرومايد از سيتالوپرام مي باشد، دست يافته بدون اينکه از روش هاي متداول خالص سازي مانند کريستال گيري مجدد استفاده شود.
روش بررسي : در اين روش س يتالوپرام توليد شده در يک اسيد حل شده و سپس با افزودن زئوليت طبيعي فعال شده کلينوپتيلوليت به محتويات و استخراج آن، سيتالوپرام خالص سازي شده و در نهايت در يک حلال نمک
برومايد آن تهيه مي گردد و درصد خلوص آن و مقدار ناخالصي ها توسط دستگاه کروماتوگرافي مايع با کارايي بالا (HPLC) اندازه گيري مي شود.
نتايج: نتايج آزمايش ها قبل از افزودن زئوليت و پس از افزودن آن و در ادامه پس از بدست آوردن داروي
اصلي مورد بررسي قرار گرفت که خلوص دارو از 93.75 درصد به 99.45 درصد افزايش يافت و مجموع ناخالصي ها از 0.25 درصد به 0.064 درصد کاهش پيدا کرد و مشخصات ديگر محصول نيز مطابق با استانداردهاي فارماکوپه آمريکا مي باشد.
نتيجه گيري: آناليزها نشان مي دهند که در اين روش درصد خلوص دارو افزايش يافته و مقدار ناخالصي ها کاهش پيدا کرده است. همچنين عمده ترين مزيت اين روش کاهش مقدار مصرف حلال مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 106
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی