برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط خستگي مادر با افسردگي پس از زايمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایران، مشهد، خیابان ابن سینا، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

مقدمه: افسردگي پس از زايمان ممکن است با خستگي در دوران بارداري و پس از زايمان مرتبط باشد. پژوهش حاضر جهت تعيين ارتباط خستگي مادر در دوره حاملگي و پس از زايمان با افسردگي پس از زايمان انجام شد.
روش کار: در اين مطالعه همبستگي طولي، 60 خانم باردار با سن حاملگي 36 هفته و نمره آزمون ادينبورگ مساوي يا کمتر از
9 مراجعين مراکز بهداشتي درماني شهر مشهد، در سال هاي 87-1386، با نمونه گيري چند مرحله اي انتخاب شدند. خستگي با چک ليست اصلاح شده علايم خستگي در هفته 36 و37 حاملگي و روزهاي 5 و14 بعد از زايمان و افسردگي پس از زايمان با آزمون افسردگي ادينبورگ و مصاحبه در روزهاي 5، 14 و 28 پس از زايمان ارزيابي شدند. داده ها با استفاده از آزمون هاي مجذور خي، فيشر، تحليل واريانس با مقادير تکراري، رگرسيون و همبستگي و با نرم افزار SPSS تحليل شد.
يافته ها: همبستگي معني داري بين خستگي هفته 37 بارداري با افسردگي پس از زايمان در روز
 پنجم (r=0.651،P=0.045 )،چهاردهم (r=0.651، P=0.045)، و بيست و هشتم (r=1.000،P=0.001 ) وجود داشت. همچنين بين خستگي در هفته 36 بارداري با افسردگي پس از زايمان در روز پنجم (r=1.000،P=0.001 ) و خستگي در روز چهاردهم پس از زايمان با افسردگي در روز بيست و هشتم بعد از زايمان (r=1.000، P=0.000) همبستگي وجود داشت.
نتيجه گيري: بروز علامت خستگي در هفته هاي آخر حاملگي و دوره پس از زايمان با وقوع افسردگي پس از زايمان ارتباط دارد. علامت خستگي در زنان باردار به عنوان عامل پيش بيني کننده افسردگي پس از زايمان مد نظر قرار داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 121
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی