برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1389 , دوره  28 , شماره  107 ; از صفحه 279 تا صفحه 286 .
 
عنوان مقاله: 

کاشت گرافت مخاطي روده باريک روي بستر زير مخاط روده بزرگ در گربه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: سندرم روده کوتاه (Short Bowel Syndrome) به باقي ماندن کم تر از 200 سانتي متر از روده باريک در يک فرد بالغ اطلاق مي شود. تغذيه کامل وريدي (TPN)، به عنوان تنها درمان رايج، هزينه و عوارض زيادي مثل Sepsis ناشي از کاتتر دارد. تا کنون درمان قطعي اين بيماري مشخص نشده است و روش هاي جراحي به کار رفته با عوارض زيادي از قبيل انسداد روده همراه بوده و کارايي آن ها نيز مشخص نشده است. با کاشت سلول هاي مخاطي ايلئوم در محيط کولون و رشد آن شايد بتوان سطح جزئي روده باريک را افزايش داده، به عنوان يک روش درماني جديد علاوه بر نجات جان اين بيماران، وابستگي به TPN را مرتفع ساخت.
روش ها: در يک مطالعه تجربي که در مرکز تحقيقات دندان پزشکي وابسته به دانشگاه علوم پزشکي اصفهان در سال 1387 انجام شد، 8 گربه انتخاب شدند و تحت لاپاراتومي قرار گرفتند؛ قسمتي از مخاط ايلئوم به صورت وصله مخاطي
(Mucosal patch) جدا و قسمتي از مخاط کولون (صعودي) برداشته شد و وصله مخاطي ايلئوم به جاي آن در بستر زير مخاط قرار گرفت. پس از 14 روز، گربه بار ديگر لاپاراتومي شده، همان قسمت از کولون برداشته شد و جهت بررسي رشد سلول هاي مخاطي ايلئوم به آزمايشگاه بيمارستان الزهرا (س) ارسال گرديد و در بررسي ميکروسکوپي ساختار طبيعي مخاط ايلئوم کاشته شده در مخاط کولون مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته ها: در بررسي 8 نمونه کولون گربه در همه نمونه ها وصله مخاطي در کولون سالم رويت شد (100 درصد). در بررسي ميکروسکوپي، در 7 مورد ساختار مخاطي کولون ديده شد (5
.87 درصد) و در 1 نمونه ساختار مخاطي ايلئوم رويت شد (5.12 درصد).
نتيجه گيري: با توجه به حفظ ساختار مخاطي طبيعي روده باريک در 5.12 درصد موارد، احتمال رشد سلول هاي مخاطي روده باريک در بستر کولون وجود دارد و شايد بتوان با انجام مطالعات حيواني با حجم نمونه بيشتر به اين هدف دست يافت و از آن به عنوان يک روش جديد در درمان بيماران مبتلا به سندرم روده کوتاه بهره گرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی