برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سطح سرمي TNF-α و CRP در بيماران ديابتي نوع 2 مبتلا به رتينوپاتي ديابتي و مقايسه آن با گروه کنترل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، انتهای بلوار کشاورز، مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

مقدمه: مطالعات مختلف نشان دهنده نقش عوامل التهابي در ايجاد ديابت و در ايجاد و پيشرفت عوارض ميکرو واسکولار ناشي از ديابت مانند رتينوپاتي هستند.TNF-α  از طريق افزايش بيان فاکتورهاي التهابي و انعقادي و بطور مستقيم از طريق آپوپتوزيس سلول هاي آندوتليال عروق شبکيه در ايجاد اين عارضه نقش دارد. در اين مطالعه به بررسي سطح سرمي TNF-α و CRP در بيماران مبتلا به رتينوپاتي ديابتي در مقايسه با بيماران ديابتي بدون رتينوپاتي پرداختيم.
روش ها: اين مطالعه به صورت
Stratified Cross-Sectional و بر روي 29 بيمار مبتلا به رتينوپاتي ديابتي پروليفراتيو و 27 بيمار مبتلا به رتينوپاتي ديابتي غير پروليفراتيو و 27 بيمار ديابتي بدون رتينوپاتي (ديابت نوع 2) که در سال 1388 به درمانگاه ديابت بيمارستان امام خميني (ره) تهران مراجعه کرده بودند و يا در بخش غدد بستري شدند انجام گرفت. در هر گروه سطح سرمي TNF-α، CRP، HbA1C، پروفايل ليپيد، Cr،FPS  اندازه گيري و بررسي آماري شد.
يافته ها: سطح سرمي
TNF-α در بيماران مبتلا به رتينوپاتي (پروليفراتيو و غير پروليفراتيو) بالاتر از بيماران ديابتي بدون رتينوپاتي بود [PDR(9.11±1.42)Pg/ml] و [(9.02±1.56) NPDR pg/ml] و[NDR (6.10±2.96) pg/ml]. سطح سرمي CRP در بيماران مبتلا به رتينوپاتي با هم فرق نداشت اما CRP بيماران مبتلا به رتينوپاتي غير پروليفراتيو با بيماران بدون رتينوپاتي اختلاف داشت. در بيماران مبتلا به رتينوپاتي پروليفراتيو، بين TNF-α با تري گليسريد و HDL-C رابطه وجود داشت.
نتيجه گيري: بالا بودن
 TNF-αدر بيماران مبتلا به رتينوپاتي نشان دهنده نقش فاکتورهاي التهابي و به خصوص TNF-α  در ايجاد و پيشرفت رتينوپاتي مي باشد و لذا بالا بودن سطح TNF-α در بيماران ديابتي مي تواند نشان دهنده شروع رتينوپاتي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امیدی، م.، و نخجوانی، م.، و درودگر، ف.، و اصفهانیان، ف.، و استقامتی، ع.، و عسکرانی، ف.، و نیک ضمیر، ع.، و بهجتی اردکانی، ج.، و حسین زاده، ز. (1389). سطح سرمی TNF-α و CRP در بیماران دیابتی نوع 2 مبتلا به رتینوپاتی دیابتی و مقایسه آن با گروه کنترل. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), 10(1 (پیاپی 35)), 76-83. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125313Vancouver : کپی

امیدی محمد، نخجوانی منوچهر، درودگر فریده، اصفهانیان فاطمه، استقامتی علیرضا، عسکرانی فاطمه، نیک ضمیر عبدالرحیم، بهجتی اردکانی جواد، حسین زاده زهرا. سطح سرمی TNF-α و CRP در بیماران دیابتی نوع 2 مبتلا به رتینوپاتی دیابتی و مقایسه آن با گروه کنترل. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران). 1389 [cited 2021July27];10(1 (پیاپی 35)):76-83. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125313IEEE : کپی

امیدی، م.، نخجوانی، م.، درودگر، ف.، اصفهانیان، ف.، استقامتی، ع.، عسکرانی، ف.، نیک ضمیر، ع.، بهجتی اردکانی، ج.، حسین زاده، ز.، 1389. سطح سرمی TNF-α و CRP در بیماران دیابتی نوع 2 مبتلا به رتینوپاتی دیابتی و مقایسه آن با گروه کنترل. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), [online] 10(1 (پیاپی 35)), pp.76-83. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125313. 

 
بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی