برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي اثرات ديابت نوع 1 و نوع 2 بر يادگيري و حافظه در رت هاي نر نژاد ويستار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بلوار وکیل آباد، دانشگاه فردوسی، دانشکده علوم، گروه زیست شناسی
 
چکیده: 

مقدمه: نوروپاتي مرکزي يکي از رايج ترين عوارض ديابت است که منجر به اختلال در عملکردهاي شناختي از قبيل يادگيري و حافظه مي شود. هدف از مطالعه حاضر، بررسي همزمان و مقايسه اي اثرات ديابت نوع 1 و نوع 2 بر يادگيري، حافظه فضايي و حافظه احترازي در رت است.
روش ها: 21 رت نر نژاد ويستار به سه گروه کنترل، ديابتي نوع 1 و ديابتي نوع 2 تقسيم شدند. القاي ديابت نوع 1 با تزريق داخل صفاقي استرپتوزتوسين با دوز
60mg/kg وزن بدن و القاي ديابت نوع 2 با تجويز خوراکي فروکتوز 10% در آب آشاميدني به مدت 8 هفته انجام شد. 6 هفته پس از تاييد ديابت يادگيري و حافظه فضايي رت ها به وسيله آزمون ماز آبي موريس و حافظه احترازي با آزمون شاتل باکس بررسي شد.
يافته ها: در آزمون ماز آبي در مقايسه با گروه کنترل گروه ديابتي نوع1 افزايش معني دار (
P<0.01) در مسافت طي شده و زمان رسيدن به سکو نشان داد در حالي که اين افزايش در گروه ديابتي نوع 2 معني دار نبود. در آزمون شاتل باکس نيز در رت هاي ديابتي در مقايسه با گروه کنترل تاخير در زمان ورود به محفظه تاريک بطور معني داري (P<0.01) کاهش يافت.
نتيجه گيري: در هر دو نوع ديابت حافظه احترازي آسيب مي بيند در حالي که در رابطه با حافظه فضايي اين آسيب در ديابت نوع 1 بارزتر است. در عين حال ممکن است آسيب حافظه فضايي در ديابت نوع 2 وابسته به دوره ابتلاي به بيماري و سن باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رستمی، س.، و بهنام رسولی، م.، و مقیمی، ع.، و فریدونی، م.، و مومنی، ز. (1389). بررسی مقایسه ای اثرات دیابت نوع 1 و نوع 2 بر یادگیری و حافظه در رت های نر نژاد ویستار. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), 10(2 (پیاپی 36)), 130-139. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125246Vancouver : کپی

رستمی ساره، بهنام رسولی مرتضی، مقیمی علی، فریدونی مسعود، مومنی زینب. بررسی مقایسه ای اثرات دیابت نوع 1 و نوع 2 بر یادگیری و حافظه در رت های نر نژاد ویستار. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران). 1389 [cited 2021July30];10(2 (پیاپی 36)):130-139. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125246IEEE : کپی

رستمی، س.، بهنام رسولی، م.، مقیمی، ع.، فریدونی، م.، مومنی، ز.، 1389. بررسی مقایسه ای اثرات دیابت نوع 1 و نوع 2 بر یادگیری و حافظه در رت های نر نژاد ویستار. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), [online] 10(2 (پیاپی 36)), pp.130-139. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125246. 

 
بازدید یکساله 80 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی