برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1384 , دوره  21 , شماره  1 ; از صفحه 105 تا صفحه 124 .
 
عنوان مقاله: 

کنترل شکل آخالها و تاثير آن بر خوردگي و خسارات هيدروژني فولاد از نوع API در محيطهاي شامل گاز H2S

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

به تازگي توليدکنندگان فولاد به منظور بالابردن خواصي چون انعطاف پذيري، استحکام ضربه و شکل پذيري فولاد روشهاي متعددي را مورد بررسي و آزمايش قرار داده اند. در اين خصوص ميتوان به توليد فولادهاي با مقدار آخال بسيار کم، آخالهاي با اندازه کوچک و يا آخالهاي اصلاح شده اشاره نمود. اين در حالي است که حضور آخال در زمينه فولادي مي تواند تاثير مخربي بر خواص خوردگي و مقاومت آن در برابر صدمات هيدروژني در محيطهاي شامل گاز H2S داشته باشد.
در اين پژوهش آزمايشات بر روي فولاد API-X52 توليد شرکت فولاد مبارکه انجام شد. ابتدا فولاد مورد نظر در يک کوره القايي با فرکانس متوسط و با ظرفيت 50 کيلوگرم ذوب شد و سپس عمليات اکسيژن زدايي با آلومينيم و عمليات استفاده از کلسيم در خارج از کوره صورت گرفت. با استفاده از ميکروسکوپ الکتروني روبشي و نرم افزار آناليز تصويري نقش بکارگيري عمليات افزودن ترکيبات کلسيم دار بر کنترل مورفولوژي، توزيع، تعداد و اندازه آخالهاي آلومينايي مطالعه و بررسي شد. از روش جابجايي گليسيرين براي اندازه گيري ميزان هيدروژن نفوذپذير استفاده شد. آزمون غوطه وري در محلول ترش طبق دستورالعمل استاندارد NACE و در يک محلول مشابه با افزودن يون سولفات انجام شد. بر طبق نتايج حاصله يون تيوسولفات مي تواند جايگزين نسبتا مناسبي براي گاز H2S، حداقل براي انجام آزمايشات تحقيقاتي باشد. نتايج اين تحقيق نشان داد که کروي شدن و کاهش آخالها در زمينه مي تواند منجر به کاهش ميزان هيدروژن نفوذ پذير و آهنگ خوردگي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

روحانی، ع.، و ادریس، ح.، و علی زاده، م.، و ساعتچی، ا.، و گلعذار، م. (1384). کنترل شکل آخالها و تاثیر آن بر خوردگی و خسارات هیدروژنی فولاد از نوع API در محیطهای شامل گاز H2S. مجله پژوهشی علوم پایه دانشگاه اصفهان, 21(1), 105-124. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125159Vancouver : کپی

روحانی عماد، ادریس حسین، علی زاده مهدی، ساعتچی احمد، گلعذار محمدعلی. کنترل شکل آخالها و تاثیر آن بر خوردگی و خسارات هیدروژنی فولاد از نوع API در محیطهای شامل گاز H2S. مجله پژوهشی علوم پایه دانشگاه اصفهان. 1384 [cited 2021August02];21(1):105-124. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125159IEEE : کپی

روحانی، ع.، ادریس، ح.، علی زاده، م.، ساعتچی، ا.، گلعذار، م.، 1384. کنترل شکل آخالها و تاثیر آن بر خوردگی و خسارات هیدروژنی فولاد از نوع API در محیطهای شامل گاز H2S. مجله پژوهشی علوم پایه دانشگاه اصفهان, [online] 21(1), pp.105-124. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125159. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 55 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی