برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1384 , دوره  21 , شماره  1 ; از صفحه 31 تا صفحه 42 .
 
عنوان مقاله: 

طراحي و ساخت دستگاه تداخل سنج فابري-پروي روبشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

تداخل سنج فابري-پرو به طور سنتي به خاطر قدرت تفکيک زياد و باريکي پهناي دستگاهي فريزهاي آن، در اندازه گيري شکل، ساختار بس ريز و جابجايي هاي يز و توپيک خطهاي طيفي به کار مي رفته است و امروزه در فناوري بخشهاي دقيق و ليزرهاي فوق پايدار کاربرد پيدا کرده است. در اين مقاله ابتدا نحوه کار تداخل سنج فابري-پرو به طور کوتاه شرح داده شده و سپس طراحي و ساخت يک دستگاه تداخل سنج فابري-پروي روبشي مورد بحث قرار گرفته است. فريزهاي ليزر هليوم-نئون، لامپ سديم و لامپ جيوه که با دستگاه ساخته شده تهيه شده، بحث و بررسي شده اند. در پايان با تشريح آزمايشهايي که با اين دستگاه انجام شده است، براي اندازه گيري فاصله دو خط سديم تلاش شده است و مشکلاتي که در اين راه به وجود آمده اند، شرح داده شدند.
اگر چه ساخت اين دستگاه و انجام آزمايشهاي فوق در جهان تکراري به حساب مي آيد، ولي تا آنجا که مي دانيم ساخت تداخل سنج روبشي و انجام آزمايشها به کمک آن در ايران براي اولين بار انجام مي گيرد و در خلال آن به تجربيات زيادي دست يافتيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فلاح، ح.، و کیاست پور، ا.، و فقیه ایمانی، ب. (1384). طراحی و ساخت دستگاه تداخل سنج فابری-پروی روبشی. مجله پژوهشی علوم پایه دانشگاه اصفهان, 21(1), 31-42. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125151Vancouver : کپی

فلاح حمیدرضا، کیاست پور احمد، فقیه ایمانی باقر. طراحی و ساخت دستگاه تداخل سنج فابری-پروی روبشی. مجله پژوهشی علوم پایه دانشگاه اصفهان. 1384 [cited 2021May16];21(1):31-42. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125151IEEE : کپی

فلاح، ح.، کیاست پور، ا.، فقیه ایمانی، ب.، 1384. طراحی و ساخت دستگاه تداخل سنج فابری-پروی روبشی. مجله پژوهشی علوم پایه دانشگاه اصفهان, [online] 21(1), pp.31-42. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125151. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 312 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی