برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر 1389 , دوره  20 , شماره  79 ; از صفحه 63 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه پاپ اسمير مرسوم و اسمير پاپانيکولائو لايه نازک بر پايه مايع تهيه شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ساری، گروه مامایی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: باتوجه به اهميت سرطان دهانه رحم درخانم ها و تشخيص زودرس آن و همچنين موارد بالاي منفي کاذب پاپ اسمير معمولي درغربالگري اين بيماري، در ساليان اخير مطالعات فراواني جهت يافتن تست مناسبتر انجام شده است. تست هاي سيتولوژي بر پايه مايع ازجمله روش لايه نازک برپايع مايع بيشترين پتانسيل را درکاهش موارد منفي و بهبود کيفيت نمونه داشته اند. هدف از مطالعه حاضر، مقايسه اسمير پاپانيکولائو لايه نازک بر پايه مايع با پاپ اسمير معمولي از نظر کفايت نمونه بود.
مواد و روش ها: در اين بررسي آينده نگر، نتايج 120 اسميرلايه نازک با نتايج 120 اسمير پاپ معمول از نظر کفايت نمونه مقايسه شدند. اسمير پاپ معمولي با اسپاچولا و پنبه سواپ تهيه شد. براي نمونهگيري با روش نازک از برس سرويکال استفاده شد و نمونه با دستگاه سايتوتک تهيه گرديد. اسميرها بر طبق سيستم بتسدا تفسير شدند
.
يافته ها: تعداد موارد رضايت بخش اما محدود با روش لايه نازک و با روش پاپ اسمير معمولي بترتيب 11.9 درصد و 39.2 درصد بود. تعداد موارد غير رضايت بخش با روش لايه نازک 4.2 درصد در مقايسه با اسمير معمول 9.2 درصد بود. کاهش موارد غير رضايت بخش و رضايت بخش اما محدود با روش لايه نازک و متعاقب آن افزايش اسميرهاي رضايت بخش، از لحاظ آماري معني دار بوده است (
P<0.05) کاهش موارد غير رضايت بخش در روش لايه نازک (P>0.05) معني دار نبوده ولي کاهش موارد رضايت بخش اما محدود (P<0.05) و افزايش اسميرهاي رضايت بخش (P<0.05) بر اساس آزمونهاي آماري معني دار بود.
استنتاج: نتايج نشان ميدهد که روش لايه نازک بر پايه مايع ممکن است کيفيت نمونه را بهبود بخشيده و منجر به کاهش موارد غير رضايت بخش و رضايت بخش اما محدود شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 61 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی