برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر 1389 , دوره  20 , شماره  79 ; از صفحه 9 تا صفحه 14 .
 
عنوان مقاله: 

همراهي بين ديابت قندي نوع دو و هيپوتيروئيدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه داخلی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به شيوع بالاي ديابت و هيپوتيروئيدي در جامعه و اختلالات ناشي از همراهي اين دو بيماري، اين مطالعه با هدف بررسي همراهي بين ديابت نوع دو با هيپوتيروئيدي طراحي گرديد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه که به صورت مورد - شاهدي انجام شد 103 بيمار ديابتي نوع دو و 103 فرد سالم تحت بررسي قرارگرفتند. هر دوگروه از نظر سن و جنس و سابقه مثبت بيماري تيروئيد در خانواده با هم همانندسازي شدند. سطح سرمي هورمون هاي تيروئيدي
Anti-thyroid peroxidase antibody (Anti-TPO)،FBS ، تريگليسريد، کلسترول،HDL  و LDL در تمامي افراد مورد مطالعه تحت سنجش قرار گرفت. داده ها پس از ثبت با استفاده از آزمونهاي آماري توصيفي و T-test و X2 مورد آناليز قرار گرفتند.
يافته ها: از 103 فرد مورد مطالعه در هر دو گروه مورد و شاهد 14 نفر مرد (13.5 درصد) و 89 نفر زن (86.5 درصد) بودند. شيوع هيپوتيروئيدي در گروه ديابتي 17.5 درصد و در گروه شاهد 26.2 درصد بدست آمد که اختلاف معني دار نداشت (
P>0.05). نوع هيپوتيروئيدي در 28 درصد موارد جمعيت ديابتي و 55 درصد افراد گروه کنترل از نوع اتوايميون بود (P<0.05).
استنتاج: نتايج اين مطالعه نشان داد که شيوع هيپوتيروئيدي در افراد ديابتي مانند شيوع آن در جمعيت عمومي بالاست. با توجه به اثرات دو بيماري بر روي يکديگر، توصيه ميشود تمام بيماران ديابتي از نظر اختلالات تيروئيد تحت ارزيابي و درمان مناسب قرار گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی