برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر 1389 , دوره  20 , شماره  78 ; از صفحه 36 تا صفحه 40 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه پتيدين و ترامادول بر لرز پس از عمل جراحي و بيهوشي عمومي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساری، کیلومتر 18جاده خزرآباد، مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم، دانشکده پیراپزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: لرز يکي از عوارض ناخوشايند و شايع پس از عمل جراحي بوده که با مشکلاتي از قبيل افزايش مصرف اکسيژن، افزايش فشار داخل جمجمه و عوارض ديگر همراه مي باشد. هدف از اين مطالعه، مقايسه ترامادول و پپتيدين براي کنترل لرز بعد از عمل جراحي مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه کارآزمايي باليني بر روي 50 بيمار که جهت جراحي عمومي و ارتوپدي به اتاق عمل بيمارستان امام خميني مراجعه کرده بودند، در دو گروه 25 نفره پتيدين و ترامادول انجام شد. لرز پس از عمل جراحي با روش مشاهده مستقيم مورد ارزيابي و نتايج در دو گروه مورد مقايسه قرار گرفت.
يافته ها: نتايج نشان داد که زمان کنترل لرز پس از عمل جراحي در بين دو گروه با هم اختلاف دارد و ترامادول سريع تر از پتيدين موجب کنترل لرز شده بود (
P=0.016). در دو گروه، استفراغي در مرحله بعد از عمل مشاهده نشد. اشباع اکسيژن شرياني در گروه ترمادول بيشتر از گروه پتيدين بوده است.
استنتاج: ترامادول سريعتر و موثرتر از پتيدين، لرز پس از جراحي را کنترل مي کند که اين کنترل همراه با اکسيژن شرياني مناسب تري مي باشد. لذا ترامادول مي تواند جايگزين مناسب تري براي پتيدين که مصرف شايعي براي کنترل لرز پس از عمل دارد، باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عمادی، س.، و نصیری، ا.، و زمانی کیاسری، ع.، و کبیرزاده، آ.، و عبادی، ا. (1389). مقایسه پتیدین و ترامادول بر لرز پس از عمل جراحی و بیهوشی عمومی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 20(78), 36-40. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125081Vancouver : کپی

عمادی سیدعبداله، نصیری ابراهیم، زمانی کیاسری عالیه، کبیرزاده آذر، عبادی اقدس. مقایسه پتیدین و ترامادول بر لرز پس از عمل جراحی و بیهوشی عمومی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1389 [cited 2021May13];20(78):36-40. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125081IEEE : کپی

عمادی، س.، نصیری، ا.، زمانی کیاسری، ع.، کبیرزاده، آ.، عبادی، ا.، 1389. مقایسه پتیدین و ترامادول بر لرز پس از عمل جراحی و بیهوشی عمومی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 20(78), pp.36-40. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=125081. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی