برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقطعي عادات غذايي و رفتارهاي مرتبط با پوکي استخوان در معلمان زن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: پوکي استخوان يک اختلال استخواني متابوليک جدي است. اين بيماري يک معضل عمده در وضعيت سلامتي زنان است و کيفيت زندگي آنان را تحت الشعاع قرار مي دهد. با توجه به اين که سنجش عادات غذايي و رفتارهاي مرتبط با پوکي استخوان، جهت تدوين برنامه هاي ارتقاي سلامت ضروري است و از آن جا که معلمان زن الگو و بهترين ارايه کنندگان مطالب آموزشي به دختران در سنين رشد استخواني مي باشند، بررسي حاضر با هدف «تعيين عادات غذايي و رفتارهاي مرتبط با پوکي استخوان در معلمان زن» انجام گرفته است.
روش بررسي: بررسي حاضر يک بررسي مقطعي توصيفي-تحليلي است. نمونه مورد پژوهش 308 معلم زن شاغل در منطقه 6 آموزش و پرورش تهران بودند که در اسفند ماه 1385 به روش نمونه گيري تصادفي طبقه اي انتخاب شدند. ابزار گردآوري داده ها پرسشنامه بود و تحليل داده ها، با استفاده آزمون هاي
t، آناليز واريانس يک طرفه و توکي در نرم افزار SPSS صورت گرفت.
يافته ها: ميانگين و انحراف معيار امتيازات کسب شده از سوالات عادات غذايي و رفتارهاي مرتبط با پوکي استخوان
4.2±14.9 (از کل امتياز قابل کسب 24) بود. امتياز عادات غذايي و رفتارهاي مرتبط با پوکي استخوان، در معلمان زن با آگاهي خوب، سن بالاتر از 50 سال، اشتغال بيش از 25 سال، همچنين معلماني که از کتاب و جزوات آموزشي به عنوان اولين منبع کسب اطلاعات استفاده مي کردند و در معلمان يائسه به طور معناداري بالاتر بود (تمام موارد p=0.03).
نتيجه گيري: ميانگين دريافت کلسيم روزانه معلمان در حد مناسب مي باشد ولي 30% آنان دريافت نامناسب کلسيم دارند. همچنين، درصد بالايي از آنان مصرف کرم ضدآفتاب، چاي زياد در روز و عدم فعاليت ورزشي دارند که مي تواند آنان را در معرض خطر پوکي استخوان قرار دهد. بر اين اساس طراحي و اجراي برنامه هاي آموزشي براي معلمان، ارايه کتابچه هاي آموزشي به آنان، کاهش مصرف چاي در مدارس و تخصيص مکان و تسهيلات ورزشي مناسب معلمان در هر مدرسه پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 47 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی