برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي مقاومت دارویي تريکلابندازول و آلبندازول (توليد داخل) عليه گونه هاي فاسيولا در گوسفندان استان گيلان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

تريکلابندازول و آلبندازول به عنوان داروهاي ضد کرمي وسيع الطيف سالهاست که در کشور مورد مصرف قرار مي گيرند. در تحقيق حاضر ارزيابي اثر بخشي داروهاي ياد شده عليه فاسيولا و مقاومت در برابر آلودگي در گوسفند مورد مطالعه قرار گرفت.
جهت يافتن گله با آلودگي طبيعي به اين ترماتود کبدي از 22 گله گوسفند در نواحي مختلف استان گيلان نمونه مدفوع اخذ گرديد، نمونه ها بعد از انتقال به آزمايشگاه انگل شناسي با روش شناورسازي آزمايش شدند. در مجموع 6 گله با 307 راس گوسفند آلوده به فاسيولا در شهرستان رودسر براي انجام بررسي انتخاب گرديد. به چهار گله (با 142 راس دام) بلوس تريکلابندازول (250 ميلي گرمي) به ميزان 10 ميلي گرم بر گيلوگرم و به دو گله (با 165 راس دام) آلبندازول (152 ميلي گرمي) به ميزان
7.5 ميلي گرم بر کيلوگرم وزن زنده خورانده شد. علاوه بر آن در هر گله تحت بررسي 5 راس گوسفند به عنوان گروه کنترل انتخاب گرديد و به آن ها کپسول حاوي کنستانتره خورانده شد. به تمام دام هاي مورد مطالعه شماره گوش نصب شد و از آن ها در روزهاي قبل از درمان و 8، 18 و 28 پس از درمان نمونه مدفوع اخذ گرديد و شمارش تخم کرم انجام گرفت. جهت ارزيابي دقيق اثر بخشي داروها يک ماه پس از درمان در هر گروه درماني 6 راس گوسفند کالبدگشايي شدند.
تعداد تخم در گرم مدفوع در گروه درماني تريکلابندازول در 8 روز پس از درمان صفر بود و اين روند تا پايان دوره ادامه داشت، از نظر آماري هم تعداد تخم به طور معني داري کاهش پيدا کرده است (P<0.005). نتايج کالبدگشايي 6 راس گوسفند در گروه اخير نيز يافته هاي بدست آمده از آزمايش مدفوع مبني بر تاثير 100 در صد تريکلابندازول بر فاسيولارا تاييد نمود. در گروه درماني آلبندازول ميانگين شمارش تعداد تخم فاسيولا در گرم مدفوع دام هاي درمان شده در دو گله در روزهاي 8، 18 و 28 پس از درمان به ترتيب 5، 5.8 و 9.5، که در مجموع 70.6 درصد کاهش تعداد تخم را نشان مي دهد. بررسي کبد 6 راس گوسفند در اين گروه نيز وجود فاسيولارا در 4 راس گوسفند نشان داد. بر اساس اين بررسي تريکلابندازول داروي کاملا موثر و انتخابي عليه فاسيولامي باشد، در حالي که آلبندازول تاثير مناسبي در برابر اين انگل و برخي از نماتودهاي لوله گوارش نداشته است (P>0.05)، اين موضوع مي تواند به مقاومت يا ميزان ماده موثره دارو مربوط باشد و نياز به مطالعات تکميلي دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 4117 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی