برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  19 , شماره  74 ; از صفحه 27 تا صفحه 32 .
 
عنوان مقاله: 

اولويت بندي عوامل موثر بر زمين لغزش و تهيه نقشه خطر آن با استفاده از مدل هاي ارزش اطلاعات و فرايند تحليل سلسله مراتبي (مطالعه موردي: بخشي از حوزه آبخيز هراز)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران، دانشکده منابع طبیعی و کشاورزی، کرج، ایران
 
چکیده: 

تخريب و استفاده زياد از منابع باعث ناپايداري دامنه هاي طبيعي شده است. بررسي ناپايداري دامنه ها براي تهيه نقشه هاي پهنه بندي براي شناسايي مناطق مستعد زمين لغزش و همچنين شناسايي مکان هاي امن براي توسعه زيستگاه ها و سکونت گاه هاي جديد در آينده مورد توجه برنامه ريزان قرار دارد. در ايران بويژه در نواحي شمالي و مسير جاده هراز، به خاطر شرايط خاص آب و هوايي و فيزيوگرافي همواره در معرض خطر زمين لغزش قرار دارد. به منظور تهيه نقشه خطر زمين لغزش ابتدا با مطالعات ميداني نقشه پراکنش زمين لغزش حوزه و سپس نقشه عوامل موثر بر زمين لغزش تهيه شد. در مرحله بعد عوامل با استفاده از فرايند تحليل سلسله مراتبي اولويت بندي شده و هفت عامل به عنوان عوامل موثر انتخاب شد. سپس پهنه بندي خطر زمين لغزش در منطقه با استفاده از مدل هاي ارزش اطلاعات و فرايند تحليل سلسله مراتبي انجام گرفت. نتايج نشان داد که سازندهاي شمشک و پادگانه هاي آبرفتي، فاصله 500 متري از جاده و 400 متري از آبراهه، سوي شيب باختري، شيب 50-15 درصد، ارتفاع 2100-1500 و کاربري هاي مسکوني و باغ-کشاورزي بيشترين حساسيت را نسبت به زمين لغزش دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدی، م.، و مرادی، ح.، و فیض نیا، س.، و پورقاسمی، ح. (1388). اولویت بندی عوامل موثر بر زمین لغزش و تهیه نقشه خطر آن با استفاده از مدل های ارزش اطلاعات و فرایند تحلیل سلسله مراتبی (مطالعه موردی: بخشی از حوزه آبخیز هراز). علوم زمین, 19(74), 27-32. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124750Vancouver : کپی

محمدی مجید، مرادی حمیدرضا، فیض نیا سادات، پورقاسمی حمیدرضا. اولویت بندی عوامل موثر بر زمین لغزش و تهیه نقشه خطر آن با استفاده از مدل های ارزش اطلاعات و فرایند تحلیل سلسله مراتبی (مطالعه موردی: بخشی از حوزه آبخیز هراز). علوم زمین. 1388 [cited 2021May16];19(74):27-32. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124750IEEE : کپی

محمدی، م.، مرادی، ح.، فیض نیا، س.، پورقاسمی، ح.، 1388. اولویت بندی عوامل موثر بر زمین لغزش و تهیه نقشه خطر آن با استفاده از مدل های ارزش اطلاعات و فرایند تحلیل سلسله مراتبی (مطالعه موردی: بخشی از حوزه آبخیز هراز). علوم زمین, [online] 19(74), pp.27-32. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124750. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 89 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی