برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1387 , دوره  6 , شماره  17 ; از صفحه 21 تا صفحه 42 .
 
عنوان مقاله: 

عقل فعال ابن سينا در نظر توماس آکوئيناس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

جايگاه عقل فعال در فلسفه مشا مساله اي بغرنج است. يکي از مطالبي که درباره آن وجود دارد اين است که ارسطو از عقل فعال سخن نگفته، اما شارحان اسکندراني و نوافلاطوني وي آن را ساخته و پرداخته اند. ابن سينا به عنوان فيلسوفي مستقل که به اشتباه وي را نماينده مشا در حکمت اسلامي معرفي کرده اند و خود وي اين مساله را رد مي کند - درباره عقل فعال ديدگاهي دارد که ضمن تلائم با فلسفه خود او متفاوت با ديدگاه شارحاني چون اسکندر افروديسي و تامستيوس است. توماس آکوئيناس، فيلسوف و الهي دان مسيحي، که در نقاط مهمي از انديشه فلسفي - کلامي خويش متاثر از ابن سيناست، در اين مساله به تبع از موضع مسيحي - ارسطويي خود با برخي از مسایل مربوط به عقل فعال سينوي به مخالفت پرداخته است. پرسشي که در اين مقاله مطرح مي شود اين است که آيا مخالفت وي از موضع هستي شناختي است يا معرفت شناختي؟
پاسخي که اين مقاله داده مي شود عبارت از آن است که آکوئيناس با اعتماد فلسفي
به ارسطو به مخالفت هستي شناختي با عقل فعال سينوي پرداخته و از نظر معرفت شناسي نيز نتوانسته است با گستره معناي عقل فعال ابن سينا کاملا همراه شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دیباجی، س.، و جان محمدی، م. (1387). عقل فعال ابن سینا در نظر توماس آکوئیناس. آینه معرفت, 6(17), 21-42. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124693Vancouver : کپی

دیباجی سیدمحمدعلی، جان محمدی محمدتقی. عقل فعال ابن سینا در نظر توماس آکوئیناس. آینه معرفت. 1387 [cited 2021August03];6(17):21-42. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124693IEEE : کپی

دیباجی، س.، جان محمدی، م.، 1387. عقل فعال ابن سینا در نظر توماس آکوئیناس. آینه معرفت, [online] 6(17), pp.21-42. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124693. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 136 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی