برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اپيدميولوژي سرطان در استان آذربايجان شرقي در سال 1386

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پژوهش و فناوری داده‌های سلامت، مرکز بهداشت استان آذربایجان شرقی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و هدف: از ديدگاه زيست شناختي مولکولي و سلولي، سرطان به تعداد قليلي از بيماريها اطلاق مي گردد که به علت عيوب مشابه مولکولي در فعاليت سلولي ايجاد مي شود. در ايران بيماري سرطان بعد از بيماري قلبي عروقي و حوادث، سومين علت مرگ و مير محسوب مي شود. هدف از اين مطالعه شناخت خصوصيات اپيدميولوژيک و پراکندگي جغرافيايي انواع سرطانها در استان آذربايجان شرقي مي باشد.
روش بررسي: طي يک مطالعه توصيفي تحليلي و از نوع مقطعي، اطلاعات دموگرافيک و اطلاعات اختصاصي شامل محل نمونه برداري و نوع تومور از پرونده هاي موجود در 29 مرکز پاتولوژي در شهرستان تبريز استخراج و همراه با يافته هاي پاتولوژي ثبت شده و در گروههاي سني و نيز در مردان و زنان به تفکيک مقايسه گرديد.
يافته ها: در بررسي انجام شده تعداد کل نمونه 4945 نفر و نسبت مرد به زن در اين مطالعه
1.38 به 1 بود. نتايج اين تحقيق مشخص کرد که سرطان معده از لحاظ شيوع رتبه اول را احراز کرده است. رتبه دوم مربوط به سرطانهاي پوست بوده و سرطان مثانه از لحاظ فراواني رتبه سوم را در استان کسب کرده است.
نتيجه گيري: از آنجا که الگوي سرطانهاي شايع در ايران با الگوي جهاني متفاوت است توجه به عوامل خطر اختصاصي هر سرطان مهم بوده و پيشنهاد مي گردد پژوهش ديگري با توجه به شيوع ريسک فاکتورهاي اختصاصي 3 سرطان شايع در استان و تمرکز سبک زندگي، عادات غذايي و نيز تلاش براي يافتن عوامل خطر ناشناخته ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کوشا، ا.، و فرح بخش، م.، و حکیمی، س.، و عبدالهی، ل.، و گلزاری، م.، و سیف فرشد، م. (1389). اپیدمیولوژی سرطان در استان آذربایجان شرقی در سال 1386. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 32(4), 74-79. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124522Vancouver : کپی

کوشا احمد، فرح بخش مصطفی، حکیمی سویل، عبدالهی لیلا، گلزاری مهراد، سیف فرشد مهران. اپیدمیولوژی سرطان در استان آذربایجان شرقی در سال 1386. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1389 [cited 2021May13];32(4):74-79. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124522IEEE : کپی

کوشا، ا.، فرح بخش، م.، حکیمی، س.، عبدالهی، ل.، گلزاری، م.، سیف فرشد، م.، 1389. اپیدمیولوژی سرطان در استان آذربایجان شرقی در سال 1386. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 32(4), pp.74-79. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124522. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 108 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی