برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ميزان مطابقت تشخيصي بيماري هيرشپرونگ به روش فروزن سکشن با نمونه هاي دايمي حين عمل جراحي تک مرحله اي آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی عمومی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: بيماري هيرشپرونگ يکي از بيماري هاي نسبتا شايع کودکان بوده و در تشخيص افتراقي بسياري از بيماري هاي ديگر و حتي حالت هاي فيزيولوژيک و اختلالات عملکردي قرار مي گيرد، بنابراين تشخيص صحيح آن از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. از سوي ديگر، تعيين صحيح سطح بدون عقده عصبي در کولون حياتي است، چراکه تخمين نادرست منجر به رزکسيون ناکافي يا بيش از حد خواهد گرديد. تعيين سطح آگانگليوز در بيماري هيرشپرونگ از طريق بررسي حين عمل با فروزن سکشن صورت مي گيرد. هدف از اين مطالعه، بررسي ميزان مطابقت تشخيصي بيماري هيرشپرونگ به روش فروزن سکشن با نمونه هاي دايمي حين عمل جراحي تک مرحله اي آن و جايگزيني کامل آن بجاي جراحي هاي چند مرحله اي هيرشپرونگ مي باشد.
مواد و روشها: 40 بيمار به روش ترميم تک مرحله اي عمل شدند. بيوپسي هاي حين عمل جراحي از انتهايي ترين نقطه مشکوک به نداشتن گانگليون شروع و تا منطقه ترانزيشنال ادامه يافت. نمونه هاي دایمي هر بيمار بررسي گرديد و با نمونه هاي فروزن مقايسه شد.
يافته ها: ميزان مطابقت نتايج ارزيابي فروزن سکشن و نمونه دایمي بطور متوسط
98.17±1.60 درصد بود: 100% در 36 مورد، 83.3% در 2 مورد و 80% در 2 مورد. ميزان مطابقت در اولين و آخرين نمونه ها 100% بود. اختلاف گزارش شده بدين ترتيب بود: در نمونه 5 از 6 نمونه که در بررسي فروزن سکشن "کم" و در بررسي نمونه دايم " مقداري" گزارش شده بود، و در نمونه 4 از 5 که در بررسي فروزن سکشن "معدود" و در بررسي نمونه دايم " مقداري" گزارش شده بود.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که تطابق بالايي بين نتايج بررسي نمونه هاي فروزن و دايم در بيماران مبتلا به بيماري هيرشپرونگ وجود دارد و مي توان با اطمينان کامل آنرا جايگزين بيوپسي هاي دايمي کرد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 101 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی