برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  29 , شماره  131 ; از صفحه 95 تا صفحه 107 .
 
عنوان مقاله: 

«گردشگري روستايي» راهکاري سازنده براي توسعه روستايي نمونه موردي: روستاي فهليان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیای، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد مرودشت
 
چکیده: 

روستاها به منزله فضاي حياتي تعداد بسياري از انسان ها به ويژه در جوامع درحال توسعه که با انبوهي از مشکلات، محدوديت ها و کمبود منابع و سرمايه روبه رو هستند، به منظور جوابگويي به تامين نيازها و همچنين ارتقاي سطح و کيفيت زندگي، اشتغال و بهبود وضعيت اقتصادي-اجتماعي ساکنان اين سکونتگاه ها در گذر زمان نيازمند رشد و توسعه هستند. از آنجا که فقيرترين روستانشينان را افراد بدون زمينِ کشاورزي يا با زمين کشت اندک، تشکيل مي دهند؛ مي توان با تنوع بخشي به فعاليت هاي غيرکشاورزي در اين سکونتگاه هاي انساني موجبات اشتغالزايي، کاهش فقر و ايجاد رفاه اجتماعي نسبي را در اين کانون هاي کوچک جمعيتي فراهم آورد. از اين رو، برنامه ريزان براي رسيدن به توسعه پايدار روستاها، تدابير و راهکارهاي گوناگوني انديشيده اند که در اين بين مي توان از بسط و توسعه صنعت گردشگري در روستاها به عنوان فعاليتي انساني-اقتصادي که ضمن ايجاد اشتغال و درآمدزايي در سبب تعامل دوسويه و سازنده روستاييان با ديگر افراد و فرهنگ ها مي شود، ياد کرد.
در پژوهش پيش رو تلاش است که ضمن بيان اصول و مفاهيم گردشگري روستايي و ارتباط تنگاتنگ آن با موضوع
توسعه روستايي با تکيه بر مطالعات کتابخانه اي و تحليلِ ادراکي، به معرفي جذابيت ها و ظرفيت هاي طبيعي-تاريخي گردشگري در روستاي فهليان از توابع بخش مرکزي شهرستان ممسني پرداخته شود. در پايان به ارايه راهکارهاي گوناگون براي اجرايي شدن طرح هاي گردشگري و توسعه اين فعاليت در اين روستاي مورد نظر براي زمينه سازي به منظور توسعه همه جانبه فهليان اقدام شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شمس الدینی، ع. (1389). «گردشگری روستایی» راهکاری سازنده برای توسعه روستایی نمونه موردی: روستای فهلیان. مسکن و محیط روستا, 29(131), 95-107. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124324Vancouver : کپی

شمس الدینی علی. «گردشگری روستایی» راهکاری سازنده برای توسعه روستایی نمونه موردی: روستای فهلیان. مسکن و محیط روستا. 1389 [cited 2021May16];29(131):95-107. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124324IEEE : کپی

شمس الدینی، ع.، 1389. «گردشگری روستایی» راهکاری سازنده برای توسعه روستایی نمونه موردی: روستای فهلیان. مسکن و محیط روستا, [online] 29(131), pp.95-107. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=124324. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 404 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی