برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  5 , شماره  18 ; از صفحه 65 تا صفحه 71 .
 
عنوان مقاله: 

پيوند اتوگرافت تخمدان موش سوري نابالغ پس از انجماد شيشه ‌اي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده پزشکی، گروه علوم تشریح
 
چکیده: 

هدف: بررسي مرفولوژي و تكوين فوليكولهاي بافت تخمدان موش سوري نابالغ پس از انجماد شيشه‌اي و پيوند اتوگرافت آنها
مواد و روشها: بدين منظور، تخمدانهاي موشهاي سوري نژاد NMRI با سن 3 هفته از بدن خارج و در محلول DMEM حاوي فايكول 70، ساكارز، استاميد و اتيلن گليكول آبگيري و سپس در ازت مايع غوطه‌ور و منجمد شدند. بعد از ذوب در محلول يك مول ساكارز در DMEM و محيط تازه شسته شده و به تعادل رسيدند. نمونه‌هايي از بافتهاي تخمدان منجمد شده و نشده و تست سميت از لحاظ مرفولوژي مطالعه شدند و تعدادي ديگر از اين بافتها به داخل صفاق همان جانور پيوند اتوگرافت شدند. 4 هفته پس از پيوند، جانوران به طريق جابجايي مهره‌هاي گردني كشته شده و نمونه‌هاي پيوندي و شاهد دست نخورده برداشته شدند. پس از فيكس نمونه‌ها و تهيه برشهاي ميكروسكوپي رنگ‌آميزي شده به روش H&E مرفولوژي فوليكولها بررسي و شمارش آنها انجام شد.
يافته‌ها: هيچ اختلاف معني‌داري از نظر درصد فوليكولهاي سالم در تخمدانهاي نابالغ منجمد شده، تست سميت و شاهد مشاهده نشد. 4 هفته پس از پيوند، درصد فوليكولهاي سالم در گروههاي شاهد دست نخورده و منجمد و پيوند شده اختلاف معني‌دار داشت (P<0.014) و به ترتيب 18/98 درصد، 33/89 درصد و 54/91 درصد بود. همچنين در گروه انجمادي و پيوندي اندازه كلي بافت كوچكتر از گروه شاهد بود و به عبارتي بافت تخمدان پس از پيوند تحليل رفته بود و بخشي از بافت تخمدان به شكل بافت فيبروز با تجمعات چربي بود. بافت در نماي كلي حاوي فوليكولهايي در مراحل مختلف تكويني بود كه اكثرا در سطح قشري تخمدان قرار داشتند. حتي در بعضي از نمونه‌ها جسم زرد نيز مشاهده شد.
نتيجه‌گيري: در مجموع مي‌توان گفت كه اين روش، براي حفظ و نگهداري تخمدانهاي نابالغ روشي مفيد و كارآمد است و پس از پيوند، در بافتهاي منجمد شده، فوليكولها تكوين خوبي داشتند،‌ در اين خصوص نياز به بهبود شرايط تكوين فوليكولي با تمهيداتي از جمله تغيير محل پيوند ضروري به نظر مي‌رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صالح نیا، م.، و ابراهیمی، ب.، و رضازاده، م. (1382). پیوند اتوگرافت تخمدان موش سوری نابالغ پس از انجماد شیشه ‌ای. یاخته, 5(18), 65-71. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1242Vancouver : کپی

صالح نیا مژده، ابراهیمی بیتا، رضازاده مجتبی. پیوند اتوگرافت تخمدان موش سوری نابالغ پس از انجماد شیشه ‌ای. یاخته. 1382 [cited 2021June24];5(18):65-71. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1242IEEE : کپی

صالح نیا، م.، ابراهیمی، ب.، رضازاده، م.، 1382. پیوند اتوگرافت تخمدان موش سوری نابالغ پس از انجماد شیشه ‌ای. یاخته, [online] 5(18), pp.65-71. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1242. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 79 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی