برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه پره اکلامپسي با فصل و بعضي عوامل خطر زاي آن در زنان حامله

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* زاهدان، میدان مشاهیر، دانشکده پرستاری و مامایی، گروه مامایی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: پره اکلامپسي از عوارض عمده بارداري محسوب مي شود و يکي از سه علل اصلي مرگ و مير مادران به شمار مي رود. لذا اين مطالعه با هدف بررسي رابطه پره اکلامپسي با فصل و عوامل خطر زاي آن در زنان 45-15 ساله انجام شد.
روش بررسي: نمونه هاي مورد مطالعه با بررسي پرونده هاي موجود در بايگاني زايشگاه قدس زاهدان طي سال هاي 1386-1383 تعداد 2488 زن باردار با تشخيص پره اکلامپسي که واجد شرايط پژوهش بودند (سن 45-15 سال و حاملگي اول الي سوم) انتخاب شدند. 2488 زن باردار نيز به عنوان گروه فاقد پره اکلامپسي (شاهد) انتخاب شدند که از نظر سن و تعداد حاملگي با گروه مبتلا همسان بودند. اطلاعات از طريق پرسشنامه جمع آوري و به کمک آزمون هاي کاي دو تجزيه و تحليل گرديد.
يافته ها: نتايج اين مطالعه نشان داد ارتباط معني داري بين پره اکلامپسي و فصل وجود دارد، به طوري که با شروع فصل بهار پره اکلامپسي به تدريج افزايش پيدا کرده و در پاييز به يک افزايش ناگهاني مي رسد و در زمستان کاهش ناگهاني پيدا مي کند
(P<0.001). مهمترين عوامل در بروز پره اکلامپسي به ترتيب فشار خون، ديابت و سابقه قبلي پره اکلامپسي بود.
نتيجه گيري: افزايش شيوع پره اکلامپسي با فصل در ارتباط مي باشد پس ممکن است بتوان در فصولي از سال که پره اکلامپسي از بروز بيشتري برخوردار است، با اقدامات پيشگيرانه و درماني بموقع و آموزش همگاني زنان باردار در مراقبت هاي پره ناتال از عوارض جدي که مادر و جنين را مورد مخاطره قرار مي دهد کاست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 181 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی