برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سنجش اعتبار تست شکنندگي اسموتيک تک لوله اي چشمي گلبول هاي قرمز (NESTROFT) در غربالگري بتا تالاسمي مينور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، رحمتیه، دانشکده پزشکی، گروه بیوشی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تالاسمي متداولترين اختلال تک ژني است که رهايي از آن از طريق درمان قطعي ممکن نبوده و مستلزم پيشگيري از طريق به کارگيرييک روش قابل اعتماد و کم هزينه براي غربالگري ناقلين و در مرحله بعد ارايه آموزش، مشاوره ژنتيک، تشخيص قبل از تولد و خاتمه انتخابي به زندگي جنين هاي مبتلا به اين اختلال است. هدف از اين مطالعه ارزيابي تست اسموتيک تک لوله اي چشمي گلبول هاي قرمز (NESTROFT) به عنوان يک تست غربالگري در راستاي کشف مبتلايان به بتاتالاسمي مينور بود.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي- تحليلي، تست
NESTROFT بر روي 158 نفر متشکل از 51 نفر فرزندان والديني که حداقل يکي از بچه هاي آنها داراي بتا تالاسمي ماژور بود، 51 فرد طبيعي و 56 فرد از مبتلايان به فقر آهن انجام شد. داده هاي حاصل به کمک آزمون هاي آماري آناليز واريانس يک راهه و آزمون تعقيبي دانت تجزيه و تحليل گرديد.
يافته ها: بر اساس نتايج، حساسيت و ارزش اخباري منفي تست
%100NESTROFTبوده و با توجه به 14 مورد نتيجه مثبت کاذب ناشي از فقر آهن، ويژگي آن 86.9 و ارزش اخباري مثبت تست %78.5 مي باشد.
نتيجه گيري: تست NESTROFTدر عين کم هزينه بودن و سهولت انجام، حساسيت بالايي براي کشف بتا تالاسمي مينور داشته و مي توان از آن در کشورهاي در حال توسعه با منابع اقتصادي و تکنيکي محدود از قبيل ايران در مقياس وسيع جهت غربالگري توده اي استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 79 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی