برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مروري بر جهانگيري آنفلوانزاي نوپديد نوع A

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایران، تهران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، پژوهشکده اپیدمیولوژی نظامی و دفاع بیولوژیک
 
چکیده: 

سابقه و هدف: پس از گزارش مواردي مشکوک در مکزيک در 17 آوريل 2009 دو مورد ثابت شده از ويروس آنفلوانزاي نوع A با منشا خوکي در آمريکا به تاييد رسيد که نوترکيب سه گانه جديدي از نوع H1N1 بود. اين ويروس از خوک به انسان منتقل شده بود که سرعت انتقال سريعي از انسان به انسان داشت و در زمان اندکي در همه جاي دنيا پراکنده شد و در عرض 3 ماه فاز ششم جهانگيري آن توسط سازمان بهداشت جهاني اعلام شد.
موارد و روش ها: اين مقاله يک مطالعه مروري مي باشد که پس از جستجو در بانک هاي
Scopus، Medline و Embase و سايت هاي CDC و WHO تهيه شده و اطلاعات تا لحظه چاپ به روز شده است.
يافته ها: عامل بيماري ويروس آنفلوانزاي نوع
(H1N1) A معروف به ويروس آنفلوانزاي با منشا خوکي (S-OIV) از نوترکيبي سه ويروس آنفلوانزاي فصلي پرندگان و خوکي بوجود آمده است. علايم بيماري شبيه آنفلوانزاي فصلي است. بهترين راه کنترل بيماري رعايت اصول پيشگيري واکسيناسيون و درمان مناسب است. خوشبختانه در حال حاضر بيماري در جهان وضعيت کنترل شده اي دارد. انتقال بيماري به صورت شخص به شخص و از طريق ترشحات آلوده به ويروس است. همه گيري به سرعت روي مي دهد و شامل موج هاي متوالي از بيماري است. علايم باليني در انسان از فرم هاي بدون علامت تا پنوموني هاي شديد که منجر به بستري و خامت حال بيمار و مرگ ميگردد متغير بوده و به طور کلي مشابه آنفلوانزاي فصلي مي باشد ولي ويژگي هاي اپيدميولوژيک آن متفاوت است. تشخيص قطعي بيمار با RT-PCR يا کشت سلولي از نمونه تهيه شده با استفاده از سواب ناز و فارنکس، بيني و حلق يا شستشوي بيني يا تراشه انجام ميگردد. پيشگيري شامل رعايت موارد بهداشتي مهمترين اصل کنترل پاندمي است.در حال حاضر دو نوع واکسن عليه اين ويروس نوپديد وجود دارد که شامل flu-shot (ويروس غيرفعال شده که به صورت تزريق عضلاني در بازو تجويز مي شود) و اسپري نازال (که ويروس زنده ضعيف شده است) مي باشد. درمان دارويي شامل مهارکننده هاي نورآمينيداز (Oseltamivir و Zanamivir) مي باشد و براي افراد بستري و پرخطر ترجيحا در 48 ساعت اول توصيه مي شود. پروفيلاکسي دارويي در مواردي خاص توصيه شده است.
بحث و نتيجه گيري: چرخش همزمان ويروس آنلفوانزاي نوع
A نوپديد، ويروس آنفلوانزاي نوع A فصلي و ويروس آنفلوانزاي پرندگان که هم اکنون در جهان در حال وقوع است خطر تغييرها و باز ترکيبي هاي ژني جديد را زياد مي کند و جامعه را در معرض خطر جدي قرار مي دهد. در مقابل انواع بازترکيب جديد پادتنهاي مناسب در افراد جامعه وجود ندارد و احتمال شيوع سريع بيماري جديد ديگري هم زياد است. بنابراين ادامه هوشياري مردم و آمادگي سامانه هاي بهداشت و درمان به ويژه در اماکن تجمع، خوابگاه ها، مدارس، دانشگاه ها و پادگان ها ضروري است. همچنين تجهيز و ارتقا سامانه هاي ثبت و کنترل بيماريها در کشور و به خصوص در نيروهاي مسلح بايد در اولويت قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 116 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی