برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات درماني چز کوهي و کندر در بهبود زخم سوختگي درجه 2 در موش Balb/c

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، رحمتیه، دانشگاه علوم پزشکی، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: از قديم، چزکوهي و کندر براي ترميم زخم سوختگي مورد استفاده قرار مي گرفتند، ولي اين موضوع از نظر علمي مورد بررسي قرار نگرفته است. اين مطالعه به منظور بررسي اثرات درماني ترکيب چز کوهي و کندر بر فرآيند التيام زخم سوختگي در موش Balb/c انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه تجربي بر روي 84 سر موش
Balb/c به وزن تقريبي 3±30 گرم انجام شد. پس از ايجاد زخم سوختگي به مساحت 1.5 سانتيمتر مربع به وسيله فلز داغ بر پشت موش و تاييد سوختگي درجه دو، موش ها به هفت گروه تحت درمان با عصاره کندر 2%، چز کوهي 20%، چز کوهي 20% و عصاره کندر 20%، چز کوهي 20% و عصاره کندر 2%، کرم سولفاديازين نقره 1%، وازلين و گروه کنترل تقسيم شدند. در گروه هاي تحت درمان يک گرم پماد روزي دو بار، تا التيام کامل زخم استعمال شد. سپس هفت گروه از نظر درصد بهبودي و سرعت بهبودي کامل زخم مقايسه شدند. داده ها با استفاده از آزمون هاي آماري ANOVA و تعقيبي دانت تجزيه و تحليل شد.
يافته ها: در روز بيست و يکم از نظر ميزان بهبودي، اختلاف معنا داري بين گروه هاي اول، دوم، سوم و چهارم با گروه شاهد وجود داشت و ميزان بهبودي در اين گروه ها بيشتر از گروه شاهد بود (P<0.01). اما اختلاف معني داري بين هر يک از اين گروه ها نسبت به يکديگر وجود نداشت.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد که عصاره چز کوهي و کندر، به تنهايي يا همراه با يکديگر، به يک ميزان در بهبود زخم موثر هستند و باعث تسريع در روند التيام زخم سوختگي در موش Balb/c مي شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 8014 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی