برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير روزه داري ماه مبارک رمضان بر فشار داخل چشمي در افراد مبتلا به گلوکوم زاويه باز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، دانشگاه علوم پزشکی، مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: فشار داخل چشم يکي از ريسک فاکتورهاي قابل درمان در گلوکوم است و کانون اصلي درمان را تشکيل مي دهد. تغيير در ميزان فشار داخل چشمي بويژه در افراد مبتلا به گلوکوم در اثر روزه داري از جمله سوالاتي است که هنوز پاسخ قاطعي به آن داده نشده است. اين مطالعه با هدف بررسي تاثير روزه داري در ماه مبارک رمضان بر فشار داخل چشمي در افراد مبتلا به گلوکوم زاويه باز انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه به صورت کوهورت خود شاهدي در طي ماه رمضان 1388 بر روي بيماران داوطلب بالاي 45 سال مبتلا به گلوکوم زاويه باز انجام شد. فشار داخل چشم 50 چشم از بيماران که حداقل 25 روز از ماه مبارک را روزه گرفته بودند درچهار نوبت قبل از ماه رمضان، روز پنجم، پانزدهم و بيست و پنجم ماه مبارک ثبت شد. بيماران حداقل دو هفته قبل از ماه رمضان و در طول دوره مطالعه داروهاي خود را به صورت معمول مصرف نمودند. اطلاعات با استفاده از آزمون آماري آناليز واريانس مشاهدات تکراري مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت
.
يافته ها: ميانگين سني بيماران
65.16±10.31 سال و 65% مرد بودند. فشار چشم بيماران نسبت به قبل از ماه رمضان روند کاهش داشت و در روز بيست و پنجم نسبت به قبل از ماه رمضان (16.08±0.37 ميلي متر جيوه) معني دار بود (P<0.001).
نتيجه گيري: بر اساس اين مطالعه روزه داري باعث کاهش فشار داخل چشم در افراد مبتلا به اين بيماري مي شود که اين تغيير در مصرف داروها بايستي مد نظر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 483 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی