برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

دوره گشتاسبي در حماسه، گذار خودکامگي از اسطوره به تاريخ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه عمومی، موسسه آموزش عالی علامه محدث نوری
 
چکیده: 

داستانهاي پراکنده به دليل طرز چيده شدنشان در شاهنامه، طرحي انديشمندانه و بسامان را نشان مي دهند و بسيار بيشتر از آنچه که در ظاهر خود دارند باز مي گويند. بر اساس سنت شاهنامه شناسي اين کتاب به بخش هاي اساطيري، پهلواني و تاريخي تقسيم مي شود. هر چند اين تقسيم بندي را خطي روشن مرزبندي نمي کند، اما قسمتهاي برزخي و بينابيني نبايد مغفول بمانند، زيرا گذر از بخشي به بخش ديگر نمي تواند بدون تمهيد مقدمه و قفل و بندهاي ضروري صورت گيرد.
به گمان نگارنده، دوره گشتاسبي در شاهنامه، گذار حماسي ملي از اسطوره به تاريخي ساساني است. تمرکز اشکال متنوع قدرت در حکومت گشتاسبي غير از آن که اجتماع خويشکاريهاي طبقات سه گانه تقسيم بندي اجتماعي (شاه – موبد، رزميار، توليدکننده) را در اين حکومت نشان مي دهد، با اجتماع هدفمند امشاسپندان نيز که هر يک پيش از تمرکزشان در اهورا مزدا به صورت يکي از صفات او در دوره ساساني خود که به تنهايي ايزدي مستقل به حساب مي آمدند همانند است. حکيم حماسه سرا با روايت حکومت گشتاسبي در اين بخش از شاهنامه، در گذار از اسطوره به تاريخ، زمينه تمرکز خواهي و خودکامگي ساساني را نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عدنانی، س. (1388). دوره گشتاسبی در حماسه, گذار خودکامگی از اسطوره به تاریخ. جستارهای ادبی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد), 42(4 (مسلسل 167)), 177-190. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123835Vancouver : کپی

عدنانی سیدمسعود. دوره گشتاسبی در حماسه, گذار خودکامگی از اسطوره به تاریخ. جستارهای ادبی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد). 1388 [cited 2021May14];42(4 (مسلسل 167)):177-190. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123835IEEE : کپی

عدنانی، س.، 1388. دوره گشتاسبی در حماسه, گذار خودکامگی از اسطوره به تاریخ. جستارهای ادبی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد), [online] 42(4 (مسلسل 167)), pp.177-190. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123835. 

 
بازدید یکساله 42 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی