برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير دگزامتازون داخل وريدي به عنوان پيش دارو در ميزان بروز استفراغ بعد از عمل آدنوتانسيلکتومي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایران، سمنان، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، دانشکده پزشکی، گروه آناتومی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عمل بر داشتن لوزه (تونسيلکتومي) يکي از شايعترين اعمال جراحي در کودکان در سراسر دنيا است. استفراغ سبب طولاني شدن مدت اقامت بيمار در ريکاوري و تاخير در ترخيص آن خواهد شد. بنابراين کنترل آن از اهميت بسزايي برخوردار است. در اين پروژه سعي شده تا با استفاده از دگزامتازون داخل وريدي استفراغ بعد از عمل را کنترل نمود تا عوارض فوق کاهش يابد.
مواد و روش ها: ٥٠ کودک ٢ - ١٢ سال به صورت تصادفي به دو گروه تقسيم شدند. پس از القاي بيهوشي و قبل از شروع عمل جراحي به گروه مورد داروي دگزامتازون داخل وريدي با دوز
1 mg/kg  به صورت IV تزريق و به گروه شاهد هم حجم آن آب مقطر تزريق گرديد. بعد از عمل جراحي در هر دو گروه ميزان بروز تهوع و استفراغ توسط پرستار ريکاوري ثبت گرديد. با استفاده از SPSS (نسخه١٢) نتايج مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته ها: در مدت اقامت بيماران در ريکاوري در گروه تزريق شده هيچ موردي از استفراغ مشاهد نشد. در گروه شاهد
21.7% بيماران يک بار و 4.3% دو بار دچار استفراغ شدهاند. از نظر شروع تغذيه دهاني اختلاف معني داري بين دو گروه وجود نداشت (P<0.005). در داخل بخش در گروه مورد 85.2% بيماران اصلا دچار استفراغ نشده و تنها 11.1% يک بار دچار استفراغ گرديده و 3.7% سه بار استفراغ نمودند. در گروه شاهد 43.5% دچار استفراغ نشده، 39.1% يک بار، 8.7% دو بار، 8.7% سه بار دچار استفراغ گرديدند.
بحث و نتيجه گيري: تزريق دگزامتازون داخل وريدي در کودکان قبل از عمل ميتواند عوارض تهوع و استفراغ را کاهش داده و متعاقب آن هزينه درمان و مدت زمان بستري را کاهش دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 64 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی