برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

هابرماس و پروژه ناتمام مدرنيته

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت اله آملی – آمل
 
چکیده: 

مدرنيته غالبا به صورت نقطه اوج عقلانيت غربي تعريف شده است که با رد از پيش – تعيين شدگي نظام سياسي – اجتماعي دنياي سنتي خود را به صورت جايگاه ظهور عقل و عمل مستقل انساني که از اقتدارهاي سنتي رها شده است، به شکل نظمي نوين در تاريخ جلوه گر مي سازد. در اين چارچوب عقلاني سازي روابط انساني و عالم ويژگي منحصر به فرد مدرنيته به حساب مي آيد. در تعريف غالب از مدرنيته عقلانيت ضرورتا منوط به خواست حقيقت و عيني کردن آزادي در محيطي انساني نمي باشد.
هابرماس با ارزيابي مجدد از توصيف و نقش خرد در برپايي زندگي مدرن، با نگاهي آسيب شناسانه، سعي در تعريفي ديگر گونه، اما نه متضاد، از مدرنيته دارد. با پروژه اي ديدن مدرنيته، هابرماس آن را محصول ارتباط بين الاذهاني انساني هايي مي داند که به يک متن فرهنگي – تاريخي مشترک، اما خاص، متعلق مي باشند. در اين تعريف مدرنيته پروژه اي است هدفمند که در جهت احياي بنيادين ارزش هاي جديد به سازماندهي ارتباطات انساني مي پردازد. اما بنيان عقلاني اين پروژه بيش از آنکه به فعاليت هاي خرد معطوف به هدف فرد مستقل از ديگران منوط باشد، از ارتباط تفاهمي و بين الاذهاني افراد مشارکت کننده در يک زندگي جمعي که از زيست جهاني مشترک برخوردار هستند، منتج مي شود.
هابرماس معتقد است با تغيير در تعريف جايگاه خرد در عصر مدرن، تغييري پارادايمي در تعريف مدرنيته ايجاد نموده است. فهم اين تغيير مفهومي حذف مطالعه حاضر مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 288 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی