برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1388 , دوره  1 , شماره  3 ; از صفحه 83 تا صفحه 96 .
 
عنوان مقاله: 

شواهد ژئومورفولوژيکي تغييرات آب و هوايي پليوستسن فوقاني در دامنه شرقي سبلان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیای طبیعی، دانشگاه محقق اردبیلی
 
چکیده: 

کوهپايه ها و دامنه شرقي سبلان به عنوان بخشي از کوهستان سبلان در غرب استان اردبيل (شهرستان اردبيل) قرار گرفته است. ناحيه مورد بررسي بخشي از واحد بزرگ ژئومورفولوژي، يعني کوه سبلان با آب و هواي سرد کوهستاني است. اين ناحيه از زمان پيدايش تاکنون تحت تاثير تحولات متنوعي قرار گرفته است.
روند تغييرات که از اوايل کواترنر شروع شده و تاکنون نقش خود را ايفا نموده، به صور مختلف آثاري را بر جاي نهاده است. بنابراين مورفولوژي کنوني زمين ساخته و پرداخته شرايط آب و هوايي کواترنر است. در اين منطقه نيز سيستمهاي فرسايشي تابعي از داده هاي اقليمي بوده و از آن به شدت تاثير مي پذيرند. بدين ترتيب که در هر دوره بر اساس شرايط خاص اقليمي آن، گروهي از عوامل فرسايش حاکميت داشته و در تغيير شکل چهره زمين موثر افتاده اند. در واقع سطح اينترفاس در اين واحد صحنه تکوين بعضي از پديده هاي ژئومورفولوژيکي است که از فرسايش کنوني نتيجه نشده اند بلکه آثاري از اشکال قديمي دارند، اشکالي که تحت تاثير شرايط مرفوکليماتيک متفاوت با شرايط کنوني بوجود آمده اند. مطالعه اين پديده ها راهنماي خوبي در بازشناسي حدوث وقايع دوران چهارم خواهد بود. در واقع باستناد به اشکال موجود و نهشته هاي متناسب در منطقه، مي توان به عواملي که در طي زمان در محيط فعال بوده و مکانيسمهاي توليد و به جاگذاري مواد را به عهده دارند،پي برد.
در حال حاضر شواهد ژئومورفولوژيکي تغييرات آب و هوايي پليوستسن فوقاني در دامنه شرقي سبلان عبارتند از: سيرکهاي يخچالي، مواريث تراکمي يخچالها مانند مورنها، سنگهاي صيقلي و روانه هاي لاهار را ميتوان نام برد. اين اشکال در واقع اثرات مورفولوژيک تغييرات آب و هوايي پليوستسن فوقاني در دامنه شرقي هستند. اين اشکال در طول فصول سرد سال تحت تاثير فرآيند برفساب (نيواسيون) و در طول فصول گرم نيز تحت تاثير فرسايش آبهاي جاري (حاصل از بارندگي يا ذوب برف) و فرآيند باد در حال تکامل و تکوين هستند.
اين تحقيق بر اساس مشاهدات ميداني، مطالعات عکسهاي هوايي و ماهواره اي و نقشه هاي توپوگرافي و زمين شناسي انجام گرفته و در نهايت بر اساس مواريث ژئومورفولوژيک و مدلهاي جهاني، تغييرات آب و هوايي پليوستسن فوقاني مورد شناسايي و بازسازي قرار گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 109 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی