برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1387 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 16 تا صفحه 25 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير آماده سازي مينا با No-rinse Self-conditioner براستحکام باند برشي اوليه براکتهاي فلزي ارتودنسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی ارتودنسی، واحد دندانپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در درمانهاي ارتودنسي نامناسب بودن استحکام باند برشي اوليه براکتها در زمان 30 دقيقه پس از انجام باندينگ منجر به دباند آنها و افزايش طول دوره درمان مي شود. با توجه به وجود يک مورد گزارش از موفقيت آميز بودن استحکام باند برشي در استفاده از No-Rinse Self-Conditioner و يگانه بودن آن و به منظور بررسي تاثير آماده سازي مينا با No-Rinse Self-conditioner نسبت به اسيد پلي اکريليک 10% بر استحکام باند برشي اوليه براکتهاي فلزي ارتودنسي که با سمان گلس آينومر رزين مديفايد نوري (RMGIC) باند شده اند، اين تحقيق در دانشکده دندانپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي تهران در سال 1387 انجام شد.
مواد و روش ها: تحقيق به روش آزمايشگاهي بر روي 60 دندان پرمولر سالم انسان انجام شد. نمونه ها به دو گروه بر حسب نوع آماده سازي (اسيد پلي اکريليک 10% شاهد و No-Rinse Self-conditioner مورد) تقسيم شدند. باندينگ با گلس آينومر رزين مديفايد انجام شد. نمونه ها داخل اکريل مانت شدند و پس از 30 دقيقه با دستگاه Universal Testing Machine و سرعت1mm/min  دباند شدند. ادهزيو باقيمانده بر سطح مينا توسط استريوميکروسکوپ با بزرگنمايي 20 مشاهده گرديد.
يافته ها: استحکام باند برشي در گروه شاهد
5.23± 11.69مگاپاسکال و در گروه مورد 4.58± 10.72مگاپاسکال بود که اين اختلاف با استفاده از آناليزT-test  به لحاظ آماري معني دار نبود (P<0.4). آزمون دقيق آماري فيشر نشان داد که اختلاف بين ادهزيو باقيمانده بر سطح مينا در دو روش آماده سازي به لحاظ آماري معني دار نمي باشد (P<0.9).
نتيجه گيري:
No-Rinse Self-conditioner مي تواند در کنار گلس آينومر رزين مديفايد استحکام باند برشي کافي براي باندينگ براکتها فراهم کند و مراحل آماده سازي را سرعت بخشيده، حساسيت تکنيکي را کاهش دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 72
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی