برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  2 , شماره  6 ; از صفحه 85 تا صفحه 117 .
 
عنوان مقاله: 

برخي جريان هاي دگرانديش در عصر پهلوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شاهرود
 
چکیده: 

يکي از دستاوردهاي مدرنيته پس از نهضت مشروطه، ساختاري شدن تدريجي عرفي گرايي و موضع گيري ضد ديني و سنتي دولت پهلوي بود؛ حركتي با هدف تضعيف ارزش هاي ديني و اخلاقي يا اسلام زدايي در شرق. در ادامه نهضت هاي سلفي و وهابي و با پيدايي بحران هويتي ايران معاصر، آراي غرب و اهداف سلطه گران اقتصادي، سياسي و فرهنگي، روشنفکران عرب و ترک و ايراني را به تامل واداشت. در اين فضا که با آثار برخي روشنفکران آغاز و در دوره رضاشاه به اوج خود رسيد، طيفي برآمدند که افكار و آرمان هايشان رنگي از انسان گرايي و انديشه غيرديني داشت. در پرتوي تساهل دولت و همسويي روشنفكران نوگرا، كساني نظير: كسروي، شريعت سنگلجي، حکمي زاده و ... با سخنراني ها و نوشته هايي انتقادي و بديع، اسلام و مظاهر سنتي آن را نشانه گرفتند؛ زيرا مي پنداشتند قادرند با نقد سطحي و تند از چهارچوبه هاي شريعت ، اصول سيانتيسم (علم زدگي) و عقل گرايي اروپايي را در جامعه سنت گراي شرقي پياده نمايند.
بويژه در شرايطي كه دولت رضاشاه با هدف حاکميت الگوهاي جامعه مدرن غرب بر شئون اجتماعي ايران يک رشته دگرگوني ها را صورت داد؛ مانند: شکل گيري بوروکراسي(ديوانسالاري جديد)، ايجاد مدارس نوين، تاسيس دادگستري و برچيدن محاکم شرع و ... و در نهايت باورداشت هاي غرب گرايانه در قالب جهان بيني شاهنشاهي يک به يک به مورد اجرا گذارده شد. بررسي كوشش تني چند از تجددگرايان دين ستيز يا نوانديشان دين خواه براي جايگزين كردن خردگرايي غربي بجاي تعبد ديني و يا تاويل مدرن و روزآمد از دين، موضوع اصلي اين مقاله است كه همراه با ارايه كارنامه سياست مذهبي رضاشاه، مشكل اصلي بخشي از جريان روشن فكري معاصر را به بحث كشانده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سلیم، م. (1386). برخی جریان های دگراندیش در عصر پهلوی. تاریخ, 2(6), 85-117. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123487Vancouver : کپی

سلیم محمدنبی. برخی جریان های دگراندیش در عصر پهلوی. تاریخ. 1386 [cited 2021July25];2(6):85-117. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123487IEEE : کپی

سلیم، م.، 1386. برخی جریان های دگراندیش در عصر پهلوی. تاریخ, [online] 2(6), pp.85-117. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123487. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 421 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی