برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ويژگي هاي جمعيت شناختي، رفتاري و روانپزشکي در مصرف کنندگان ترکيبات آمفتامين (شيشه) در مراکز ترک اعتياد دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، مرکز تحقیقات
 
چکیده: 

هدف: آمفتامين و ترکيبات آن از داروهاي محرک به شمار مي روند. سوء مصرف و وابستگي به آن باتوجه ساز و کار اثر آن بر روي مغز و اثرات روانگرداني و رفتاري آن که باعث آسيب رواني و بهداشت عمومي مي گردد. از اين رو بررسي علايم روانپزشکي و اثرات رفتاري ناشي از آن در افراد مصرف کننده داراي اهميت شمرده مي شود.
روش:
260  نفر از مصرف کنندگان شيشه (که سوء مصرف مواد ديگر و سابقه اختلال روانپزشکي را نداشته اند) به کمک يک پرسش نامه که براي بررسي وابستگي به ترکيبات آمفتامين تهيه شده بود و يک پرسش نامه جمعيت شناختي ارزيابي شدند. داده هاي به دست آمده با بهره گيري از روش هاي آمار توصيفي تحليل گرديدند.
يافته ها:
%98 افراد مورد بررسي مرد و %2 زن بودند. ســــن  آنان زير 25 سال و  %27آنها بالاتر از 25 سال بود. %30.8 آنان دانشجو، %31.5 داراي ديپلم،%33.8  تحصيلات راهنمايي و سيکل و %3.8 بيسواد بودند. %33.8 افراد ياد شده سابقه زنداني شدن داشتند. از نظر علايم روانپزشکي %25 داراي توهمات بينايي و شنوايي، %15 فوبيا، %46 خشونت، %27.6 اختلال در تمرکز، %67.6 هذيان (گزند و آسيب و حسادت) بودند. %80 افراد مورد بررسي رفتارهاي جنون آميز و تغيير شديد و ناگهاني رفتار را گزارش نمودند. سي و پنج درصد افراد مورد بررسي علل گرايش خود به موادي مانند شيشه را افزايش انرژي، %26.2 توصيه ديگران براي کسب تجربه، %8.8 براي افزايش ميل جنسي،%30  براي ترک کردن مواد مخدر گزارش نمودند. %80 آزمودني ها شکايت خانواده از تغيير ناگهاني رفتار و دست زدن به خشونت در برخورد با ديگران يا داشتن رفتار جنون آميز شاکي بودند.
نتيجه گيري: باتوجه به پيامد هاي زيانبار سوء مصرف مواد بر رفتار و زندگي انسان اثرات رواني آن، براي کاهش اثرات اين داروها رعايت موارد زير الزامي است: -1آموزش کليه جوانان دچار آسيب هاي روانپزشکي، -2آموزش والدين و تقويت روابط مثبت والدين و فرزندان،-3 افزايش نگرش هاي منفي جوانان نسبت به مواد، -4جدي گرفتن قانون مبارزه با مواد مخدر، -5حمايت از مراکز ترک اعتياد(MMT)  براي درمان و پيشگيري از مواد محرک يا تدوين راهبردهاي جديد در اين زمينه.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 154 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی